Премиерът Бойко Борисов И Министър Вежди Рашидов Показаха На Премиера На Кралство Дания Н. Пр. Г-Жа Хеле Торнинг-Смит Уникалните Находки В Подземията На Базиликата „Света София”

Премиерът Бойко Борисов И Министър Вежди Рашидов Показаха На Премиера На Кралство Дания Н. Пр. Г-Жа Хеле Торнинг-Смит Уникалните Находки В Подземията На Базиликата „Света София”


   Министър-председателят на Кралство Дания Н. Пр. г-жа Хеле Торнинг-Смит, която е на еднодневно посещение у нас, днес следобед разгледа новите археологически открития под базиликата „Света София”.




   Премиерът Бойко Борисов я запозна с многовековната история на храма „Света София”, който е от най-значимите архитектурни ценности, запазени от ранното християнство в Югоизточна Европа и е построен върху основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика. Бойко Борисов разказа на министър-председателя на Кралство Дания г-жа Хеле Торнинг-Смит и за уникалните мозайки, съхранени по чудо в запазените останки от некропола под базиликата.








   Министърът на културата Вежди Рашидов и кметът на София Йорданка Фандъкова също участваха в обиколката на археологическото ниво на базиликата. Министър Рашидов и кметът Фандъкова отбелязаха, че извършващите се в момента по проект на Министерството на културата с европейско финансиране реставрационни и консервационни дейности на археологическото ниво на базиликата „Св. София” ще я превърнат съвсем скоро в един от най-красивите и най-посещавани музеи в Европа.




   Премиерът на Кралство Дания г-жа Хеле Торнинг-Смит не скри възхищението си от съхранените и експонирани археологически артефакти в подземията на базиликата, а министър-председателят Бойко Борисов обеща да я покани и на официалното откриване на археологическия музей „Света София” през 2012 г.


Водещи новини

Времето