Стартира Кампанията „За Да Има Музика И Утре“

Стартира Кампанията „За Да Има Музика И Утре“


  На 19 септември т.г. на пресконференция в София бе дадено официалното начало на кампанията „За да има музика и утре” – една различна инициатива, целяща да провокира креативен дебат по темата за авторските права на музикантите и да предложи легална алтернатива на потребителите на музика онлайн. На представянето присъстваха представители на основните партньори на кампанията – ПРОФОН, АБРО, МУЗИКАУТОР и БАМП, на Министерството на културата и Столична община, както и музиканти, артисти, продуценти и издатели, ангажирани със защитата на интелектуалната собственост в България.
   Изпълнителният директор на ПРОФОН и БАМП Ина Килева представи целите на кампанията „За да има музика и утре” и подчерта, че за първи път всички сдружения на създатели и ползватели на творческо съдържание, които имат отношение към интелектуалната собственост, застават заедно в подкрепа на кауза, за която работят от години. „Кампанията „За да има музика и утре” не е „против”, тя е „за”. Трябва да ценим творчеството и да му позволяваме да живее, да се развива и да ни обогатява, трябва да умеем да се поставяме на мястото на другия и да го разбираме“, обясни Ина Килева.
   В основата на инициативата стои видеоклип, чиято креативна концепция е адаптация на изключително успешна кампания, проведена в САЩ. През следващите 2 месеца той и радио версията му ще се излъчват активно благодарение на партньорството с радио и телевизионните оператори – членове на АБРО и декларираната готовност за съдействие на БНТ и БНР. В клипа участва Марияна Добрева от група „Силует”.
   Заместник-министърът на културата Митко Тодоров, който също присъстваше на пресконференцията, посочи, че неговото ведомство е активно ангажирано и не спира да работи за защита на авторските права на творците съобразно европейските стандарти и изисквания в тази област. „Тази инициатива е нещо повече от кампания – заяви зам.-министър Митко Тодоров. – Тя е политика, която трябва да бъде следвана и подкрепяна от всички.“
   На пресконференцията бе разкрито и защо през последната седмица известни български музиканти смениха профилните си снимки в социалните мрежи, „гастролиращи“ в различни професионални роли. „Деветнадесет от най-обичаните и уважавани музиканти в България, представители на различни жанрове и поколения, станаха лица на кампанията и се снимаха в една провокативна и самоиронична фотосесия с мотото „Да си музикант не е хоби!“. Идеята е, че ако любимите ни изпълнители имаха друга професия, на никого не би хрумнало да не заплаща за труда им, но тъй като са музиканти, мнозина приемат за „естествено“ да слушат тяхната музика безплатно, лишавайки ги така от възможността да се издържат от труда си“, обясни Ина Килева.
   Магдалина Тодорова, изпълнителен директор на МУЗИКАУТОР, изтъкна, че кампанията е продължение на дългогодишни усилия за защита на авторските права. „Чрез нея показваме лицето на българската музика. Освен изпълнители, музикантите са и автори, като за тях работата им е и призвание – те трябва да могат да се издържат от професията си. Искаме да развенчаем мита, че ако нещо е безплатно, никой не печели, какъвто е и случаят с нелегалното сваляне на музика от интернет.“ Музикантът Васил Гюров, член на УС на ПРОФОН и зам. председател на УС на МУЗИКАУТОР, сподели наблюдението си, че макар и бавно, средата се променя в положителна посока. Той изтъкна, че кампанията „За да има музика и утре” е готова да предостави и реални решения с легална алтернатива за потребителите на музика в интернет. „В момента с Българска музикална асоциация (БМА) подготвяме и предстои да бъде пусната специална онлайн платформа за българска музика, съобразена с нуждите и възможностите у нас. Става дума не само за богат музикален фонд, събран на едно място, но и за механизъм, който съвсем прозрачно и легално ще генерира постъпления, стигащи до авторите на продукцията“, уточни той.

    Повече информация за кампанията „ЗА ДА ИМА МУЗИКА И УТРЕ“ може да намерите на нейната страница: www.facebook.com/ZaDaImaMuzikaIUtre.