Министърът на културата Вежди Рашидов благодари на премиера и вицепремиера за съдействието, което му оказаха, за да бъдат увеличени заплатите на служителите в областта на културата. В изявление до медиите на министър Рашидов се казва:
„Увеличават се заплатите на служителите в областта на културата и стандартите за финансиране на културните институти – независимо чии структури са – държавни, общински или регионални. Общинските и регионалните структури на културата не са безразлични за нас – в библиотеките, музеите, галериите, читалищата работят хора с едни от най-ниските заплати в страната. Това са образовани хора, част от тях научни работници с висше образование, които не заслужават да бъдат в такова тежко положение. Затова аз лично, както и целият екип на Министерството на културата, искаме да изкажем голямата си благодарност специално към премиера Бойко Борисов и вицепремиера Симеон Дянков. Със съвместни усилия направихме една добра крачка към повишаването на стандарта за финансиране на структурите и заплатите на нашите експерти и специалисти. Всички ние се надяваме, че при по-добра икономическа възможност тази стратегия и позиция в областта на културата на сегашното правителство ще бъде продължена и от бъдещите правителства.
По отношение на цялостния бюджет на Министерството на културата за 2013 г. смятаме, че паралелно с повишаване възнагражденията на служителите, би следвало да прибавим и определена корекция за част от институтите в областта на сценичните изкуства, които също формират заплати по реда на делегираните бюджети. Аз и колегите ми зам.-министри искрено се надяваме, че ще имаме възможност да подкрепим и възхода на българското кино с малко по-голяма държавна помощ. Убеден съм, че качественото израстване на българското кино в една по-добра посока, на което сме свидетели последните няколко години, би било грешно да се спре. Напротив, инерцията, която нашите филми набраха, трябва да се подпомогне и за това ще разчитаме и на партньорството и на БНТ, както и на частния бизнес.
Необходима е и допълнителна подкрепа по отношение на безценните ни културни паметници, която се осъществява чрез археологически проучвания, реставрации, консервации, социализация и представяне на археологическото и архитектурното културно наследство на страната.
Дълбоко съм убеден, че благодарение на тези положени усилия изпълняваме едни от нашите най-важни програмни задачи на правителството. В тежка финансова година на криза подкрепяме и устойчивото развитие на българската култура, защото всеки от нас знае, че зад сухата статистика стоят съдбите на българските творци, на българското културно наследство, което е нашето лице пред света.”
„Увеличават се заплатите на служителите в областта на културата и стандартите за финансиране на културните институти – независимо чии структури са – държавни, общински или регионални. Общинските и регионалните структури на културата не са безразлични за нас – в библиотеките, музеите, галериите, читалищата работят хора с едни от най-ниските заплати в страната. Това са образовани хора, част от тях научни работници с висше образование, които не заслужават да бъдат в такова тежко положение. Затова аз лично, както и целият екип на Министерството на културата, искаме да изкажем голямата си благодарност специално към премиера Бойко Борисов и вицепремиера Симеон Дянков. Със съвместни усилия направихме една добра крачка към повишаването на стандарта за финансиране на структурите и заплатите на нашите експерти и специалисти. Всички ние се надяваме, че при по-добра икономическа възможност тази стратегия и позиция в областта на културата на сегашното правителство ще бъде продължена и от бъдещите правителства.
По отношение на цялостния бюджет на Министерството на културата за 2013 г. смятаме, че паралелно с повишаване възнагражденията на служителите, би следвало да прибавим и определена корекция за част от институтите в областта на сценичните изкуства, които също формират заплати по реда на делегираните бюджети. Аз и колегите ми зам.-министри искрено се надяваме, че ще имаме възможност да подкрепим и възхода на българското кино с малко по-голяма държавна помощ. Убеден съм, че качественото израстване на българското кино в една по-добра посока, на което сме свидетели последните няколко години, би било грешно да се спре. Напротив, инерцията, която нашите филми набраха, трябва да се подпомогне и за това ще разчитаме и на партньорството и на БНТ, както и на частния бизнес.
Необходима е и допълнителна подкрепа по отношение на безценните ни културни паметници, която се осъществява чрез археологически проучвания, реставрации, консервации, социализация и представяне на археологическото и архитектурното културно наследство на страната.
Дълбоко съм убеден, че благодарение на тези положени усилия изпълняваме едни от нашите най-важни програмни задачи на правителството. В тежка финансова година на криза подкрепяме и устойчивото развитие на българската култура, защото всеки от нас знае, че зад сухата статистика стоят съдбите на българските творци, на българското културно наследство, което е нашето лице пред света.”