Министърът на културата Вежди Рашидов днес сe изяви като личен гид на принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен, която е на посещение в България. Министър Рашидов запозна най-напред принцеса Теофана фон Саксен с реновираното Ларго и с изпълнението на проекта „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика”, който се финансира по Оперативна програма „Регионално развитие”.
Вежди Рашидов разказа на принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен, че амбициозният проект предвижда пълна интеграция на археологическите останки от антична Сердика, средновековието и възрожденския период в цялостно пешеходно ниво от 19 000 кв. м. Той обиколи с нея разкритите при строежа на метрото археологически нива под бул. "Княгиня Мария Луиза", а тя остана изключително много впечатлена от фрагментите на новооткритите обществени сгради и църкви, от съхранените плочи и камъни на главните улици на античния град – Кардо максимус и Декуманос, както и от запазените безценни мозайки от средата на 4-и век. Министър Рашидов подчерта, че след цялостното завършване на проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", експонираното уникално културно наследство в историческия център на столичния град ще се превърне в голяма атракция за всички жители и гости на София, тъй като разкопките ще бъдат оградени със стъклени прегради, а столичани ще получат изключително красив музей на открито на площ от 19 000 кв. м.
След Ларгото министър Рашидов заведе принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен и в базиликата „Св. София”. Той й показа гробницата на Хонорий до входа на базиликата, а след това те слязоха да разгледат и уникалната археология в подземните нива на „Св. София”. Министър Рашидов запозна своята гостенка с многовековната история на храма, който е от най-значимите архитектурни ценности, запазени от ранното християнство в Югоизточна Европа. Голямо впечатление на принцесата направи фактът, че базиликата е построена върху основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика. След като видяха и мозайките, съхранени в запазените останки от некропола под базиликата, министър Рашидов разказа на принцесата и любопитни подробности за проекта „Св. София”, финансиран с европейски средства. Той подари на принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен и Отчета на Министерство на културата за периода 2009-2012 г., в който са включени и всички успешно реализирани с европейски средства проекти на МК, в това число – и новите музеи.
„Изключително съм впечатлена от видяното! С очите си видях колко много е направено в София през последните няколко години за разкриване и опазване на безценното ни културно наследство, вие ми открихте едни нови хоризонти!”, каза принцесата на Саксония Теофана фон Саксен и специално поздрави екипа на Вежди Рашидов за усилията да превърне София в атрактивна дестинация за културен туризъм.
Принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен е известна с дългогодишната благотворителна дейност, която оказва за български лечебни и социални заведения. Преди броени дни тя направи дарение и за УМБАЛ „Св. Анна“ в София, като болницата получи медицинско обзавеждане, оборудване и консумативи на обща стойност над 60 000 евро. Принцесата Теофана фон Саксен е българка, но във вените й тече и руска и гръцка кръв. Тя е дъщеря на финансиста Петър Аладжов - директор на Българската търговска банка и върховен комисар на Военновременното стопанство по време на Втората световна война.
Вежди Рашидов разказа на принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен, че амбициозният проект предвижда пълна интеграция на археологическите останки от антична Сердика, средновековието и възрожденския период в цялостно пешеходно ниво от 19 000 кв. м. Той обиколи с нея разкритите при строежа на метрото археологически нива под бул. "Княгиня Мария Луиза", а тя остана изключително много впечатлена от фрагментите на новооткритите обществени сгради и църкви, от съхранените плочи и камъни на главните улици на античния град – Кардо максимус и Декуманос, както и от запазените безценни мозайки от средата на 4-и век. Министър Рашидов подчерта, че след цялостното завършване на проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", експонираното уникално културно наследство в историческия център на столичния град ще се превърне в голяма атракция за всички жители и гости на София, тъй като разкопките ще бъдат оградени със стъклени прегради, а столичани ще получат изключително красив музей на открито на площ от 19 000 кв. м.
След Ларгото министър Рашидов заведе принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен и в базиликата „Св. София”. Той й показа гробницата на Хонорий до входа на базиликата, а след това те слязоха да разгледат и уникалната археология в подземните нива на „Св. София”. Министър Рашидов запозна своята гостенка с многовековната история на храма, който е от най-значимите архитектурни ценности, запазени от ранното християнство в Югоизточна Европа. Голямо впечатление на принцесата направи фактът, че базиликата е построена върху основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика. След като видяха и мозайките, съхранени в запазените останки от некропола под базиликата, министър Рашидов разказа на принцесата и любопитни подробности за проекта „Св. София”, финансиран с европейски средства. Той подари на принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен и Отчета на Министерство на културата за периода 2009-2012 г., в който са включени и всички успешно реализирани с европейски средства проекти на МК, в това число – и новите музеи.
„Изключително съм впечатлена от видяното! С очите си видях колко много е направено в София през последните няколко години за разкриване и опазване на безценното ни културно наследство, вие ми открихте едни нови хоризонти!”, каза принцесата на Саксония Теофана фон Саксен и специално поздрави екипа на Вежди Рашидов за усилията да превърне София в атрактивна дестинация за културен туризъм.
Принцесата на Саксония д-р Теофана фон Саксен е известна с дългогодишната благотворителна дейност, която оказва за български лечебни и социални заведения. Преди броени дни тя направи дарение и за УМБАЛ „Св. Анна“ в София, като болницата получи медицинско обзавеждане, оборудване и консумативи на обща стойност над 60 000 евро. Принцесата Теофана фон Саксен е българка, но във вените й тече и руска и гръцка кръв. Тя е дъщеря на финансиста Петър Аладжов - директор на Българската търговска банка и върховен комисар на Военновременното стопанство по време на Втората световна война.