Днес, 23 януари, в зала „Сцена 17” в Министерство на културата се проведе информационна среща за заинтересованите български градове за представяне на инициативата на ЕС „Европейски столици на културата”.
Заместник-министърът на културата Митко Тодоров приветства с добре дошли всички гости на информационната среща. „За нас инициативата „Европейска столица на културата” е изключително важна и интересна. Сега сме равноправна страна-членка на Европейския съюз и можем да кандидатстваме. Кандидатствайки, с това показваме, че имаме ясна визия за културно развитие, която искаме да градим независимо от мащаба. Можем да се поучим и от добрите практики”, каза зам.-министърът на културата Митко Тодоров при откриването на форума. Той уточни, че в края на надпреварата ще бъде избран само един български град и изрази желанието си да не се правят още отсега предварителни прогнози кой именно ще бъде избраният град. Зам.-министър Митко Тодоров призова за „благородна надпревара”, базирана на градивни действия, анализи на общественото мнение и позитивна работа. В словото си той отбеляза, че Министерството на културата като национален координационен орган ще бъде отворено за всички въпроси, свързани с процедурата по кандидатстване за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата - 2019”. „Ние искаме да бъдем максимално полезни”, подчерта зам.-министър Митко Тодоров.
„Националният координационен орган няма право и няма да има фаворити. Истинската работа тепърва предстои,” изтъкна в заключение Митко Тодоров и пожела успех на всички в начинанието.
В информационната среща взеха участие и г-жа Ан Бранч от Генерална дирекция „Образование и култура” на Европейската комисия, както и Деяна Данаилова, директор на Дирекция „Културна политика” в Министерство на културата, които представиха допълнителна информация и отговориха изчепателно на въпроси по подготовката на документите за кандидатстване за конкурса, които са публикувани на сайта на Министерството на културата. Г-жа Ан Бранч акцентира, че „България се намира в уникален момент, когато ще се избира за първи град - столица на европейската култура, и подчерта, че това е уникална възможност за развитие на градовете-кандидати” и пожела на всички ползотворна работа.
На информационната среща присъстваха представители от различни асоциации, фондации, инициативни комитети и други неправителствени организации от почти всички български градове, които проявяват интерес за подаване на кандидатури за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата - 2019”.
На 18 декeмври 2012 г. Министерство на културата публикува официална покана до всички български градове, които проявяват интерес, за подаване на кандидатури за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата -2019”. Градовете-кандидати разполагат с 10 месеца от датата на публикуване на въпросната покана, за да изработят и изпратят своите документи за кандидатстване на посочения в поканата адрес.
Заместник-министърът на културата Митко Тодоров приветства с добре дошли всички гости на информационната среща. „За нас инициативата „Европейска столица на културата” е изключително важна и интересна. Сега сме равноправна страна-членка на Европейския съюз и можем да кандидатстваме. Кандидатствайки, с това показваме, че имаме ясна визия за културно развитие, която искаме да градим независимо от мащаба. Можем да се поучим и от добрите практики”, каза зам.-министърът на културата Митко Тодоров при откриването на форума. Той уточни, че в края на надпреварата ще бъде избран само един български град и изрази желанието си да не се правят още отсега предварителни прогнози кой именно ще бъде избраният град. Зам.-министър Митко Тодоров призова за „благородна надпревара”, базирана на градивни действия, анализи на общественото мнение и позитивна работа. В словото си той отбеляза, че Министерството на културата като национален координационен орган ще бъде отворено за всички въпроси, свързани с процедурата по кандидатстване за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата - 2019”. „Ние искаме да бъдем максимално полезни”, подчерта зам.-министър Митко Тодоров.
„Националният координационен орган няма право и няма да има фаворити. Истинската работа тепърва предстои,” изтъкна в заключение Митко Тодоров и пожела успех на всички в начинанието.
В информационната среща взеха участие и г-жа Ан Бранч от Генерална дирекция „Образование и култура” на Европейската комисия, както и Деяна Данаилова, директор на Дирекция „Културна политика” в Министерство на културата, които представиха допълнителна информация и отговориха изчепателно на въпроси по подготовката на документите за кандидатстване за конкурса, които са публикувани на сайта на Министерството на културата. Г-жа Ан Бранч акцентира, че „България се намира в уникален момент, когато ще се избира за първи град - столица на европейската култура, и подчерта, че това е уникална възможност за развитие на градовете-кандидати” и пожела на всички ползотворна работа.
На информационната среща присъстваха представители от различни асоциации, фондации, инициативни комитети и други неправителствени организации от почти всички български градове, които проявяват интерес за подаване на кандидатури за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата - 2019”.
На 18 декeмври 2012 г. Министерство на културата публикува официална покана до всички български градове, които проявяват интерес, за подаване на кандидатури за конкурса за присъждане на званието „Европейска столица на културата -2019”. Градовете-кандидати разполагат с 10 месеца от датата на публикуване на въпросната покана, за да изработят и изпратят своите документи за кандидатстване на посочения в поканата адрес.