„Държавата в партньорство с общините и областните управители предприема сериозни стъпки за социализирането на културно-историческите находки и това се случва чрез множество различни програми”, изтъкна министър Вежди Рашидов по време на откриването на Третата научна конференция на тема „Публично-частното партньорство и устойчивото развитие на културното наследство”.
По думите на министъра на културата влезлият в сила от 1 януари 2013 г. Закон за публично-частното партньорство е много важен за опазването на културно-историческото наследство. „Българските колекционери са добри партньори на държавата. Някой трябваше да каже, че българските колекционери желаеха да легитимират своите находки, те опазват историята и миналото ни”, посочи министърът, който е патрон на днешната научна конференция. „Израз на нашето отношение и уважение към частните колекционери е и Музеят на Фондацията „Аретè-Фол”, разположен тук, в сградата на Военноисторическия музей, на който ние предоставихме статут на Частен музей. От своя страна двата музея са ярък пример за смисъла и значението на публично-частното партньорство при съхраняването на българското културно-историческо наследство”, посочи министър Рашидов.
Министър Рашидов изтъкна, че информационните технологии също има какво да спомогнат за развитието на културно-историческото ни наследство.
Министър Вежди Рашидов благодари на организаторите на Конференцията за задълбочения анализ на проблема за публично-частното партньорство и устойчивото развитие на културното наследство и допълни, че активното и ползотворно сътрудничество със Столичната община в лицето на Йорданка Фандъкова и на зам.-кмета по културата д-р Тодор Чобанов спомага за популяризиране на уникалното наследство на нашата столица.
От своя страна д-р Чобанов, който също бе гост на Конференцията, изтъкна, че безпрецедентно доброто сътрудничество между Столична община и Министерството на културата прави възможно отварянето на нови музеи и разширява полето на партньорството в името на културата.
Проф. Стоян Денчев, ректор на УниБИТ, благодари на Министерството на културата за активността му в опазването на културното наследство, както и за дейността по популяризирането на съвременните български творци на големите сцени и в престижните световни музеи.
Проф. Димитър Иванов посочи приноса на Вежди Рашидов и екипа му в сферата на консервацията, опазването и социализацията на културното ни наследство. „Имаме нови музеи, както и Ларгото с неговата разкрита уникална археология. Постиженията и безспорните успехи в тази област ясно се виждат, всеки може да ги оцени!”, изтъкна проф. Иванов.
Министърът на културата Вежди Рашидов е носител на годишната награда и на почетния знак на Фондация „Арете-Фол”, която му бе присъдена за неговия принос и усилия в областта на опазването и експонирането на културно-историческото ни наследство.
По думите на министъра на културата влезлият в сила от 1 януари 2013 г. Закон за публично-частното партньорство е много важен за опазването на културно-историческото наследство. „Българските колекционери са добри партньори на държавата. Някой трябваше да каже, че българските колекционери желаеха да легитимират своите находки, те опазват историята и миналото ни”, посочи министърът, който е патрон на днешната научна конференция. „Израз на нашето отношение и уважение към частните колекционери е и Музеят на Фондацията „Аретè-Фол”, разположен тук, в сградата на Военноисторическия музей, на който ние предоставихме статут на Частен музей. От своя страна двата музея са ярък пример за смисъла и значението на публично-частното партньорство при съхраняването на българското културно-историческо наследство”, посочи министър Рашидов.
Министър Рашидов изтъкна, че информационните технологии също има какво да спомогнат за развитието на културно-историческото ни наследство.
Министър Вежди Рашидов благодари на организаторите на Конференцията за задълбочения анализ на проблема за публично-частното партньорство и устойчивото развитие на културното наследство и допълни, че активното и ползотворно сътрудничество със Столичната община в лицето на Йорданка Фандъкова и на зам.-кмета по културата д-р Тодор Чобанов спомага за популяризиране на уникалното наследство на нашата столица.
От своя страна д-р Чобанов, който също бе гост на Конференцията, изтъкна, че безпрецедентно доброто сътрудничество между Столична община и Министерството на културата прави възможно отварянето на нови музеи и разширява полето на партньорството в името на културата.
Проф. Стоян Денчев, ректор на УниБИТ, благодари на Министерството на културата за активността му в опазването на културното наследство, както и за дейността по популяризирането на съвременните български творци на големите сцени и в престижните световни музеи.
Проф. Димитър Иванов посочи приноса на Вежди Рашидов и екипа му в сферата на консервацията, опазването и социализацията на културното ни наследство. „Имаме нови музеи, както и Ларгото с неговата разкрита уникална археология. Постиженията и безспорните успехи в тази област ясно се виждат, всеки може да ги оцени!”, изтъкна проф. Иванов.
Министърът на културата Вежди Рашидов е носител на годишната награда и на почетния знак на Фондация „Арете-Фол”, която му бе присъдена за неговия принос и усилия в областта на опазването и експонирането на културно-историческото ни наследство.
Снимки от Конференцията вижте тук.