Община Смолян сама се отказа от художествената работа на Пловдивския театър на сцена „Николай Хайтов” в смолянския драматичен театър. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Красимира Филипова, директор на Дирекция „Сценични изкуства и творческо поколение” в Министерството на културата. „Общинският съвет на Смолян, когато кмет беше г-жа Дора Янкова, поиска сградата от публично-държавна да стане общинска и тя беше прехвърлена. Преди това, с Постановление № 152 от 2010 година, беше вменено на Пловдивския театър да осигурява художествената работа на „Николай Хайтов” и дълго време в щата на Пловдив стояха тези 18 души, за които става въпрос.
Разговорът на зам.-министър Митко Тодоров с кмета на града Николай Мелемов, в присъствието на областния управител инж. Стефан Стайков и директора на театъра в Пловдив Кръстю Кръстев е бил в контекста за спасяването на ансамбъл „Родопа”. Зам.-министър Тодоров е посъветвал в сградата на театъра да разместят общинските културни институти, защото сградата е голяма и дава възможности за репетиции, представления и концерти както на гостуващи състави, така и на общинските такива.
Впоследствие, след като сградата беше деактувана, от Смолян казаха, че не искат вече художественото ръководство на сцената да се осигурява от Пловдивския театър и сами ще я менажират. Аз така и не получих ясни аргументи - защо не искат Пловдивският театър да осигурява художественото ръководство. Когато те се отказаха от това, няма друга алтернатива пред директора на театъра в Пловдив, освен да освободи хората, които стояха в неговия щат, за да поддържат сградата на Смолян. И ние в неговия устройствен правилник премахнахме този му ангажимент”, каза Филипова.
По думите на г-жа Филипова това е желание на общината. „Попитахме какво ще стане със специалистите от театъра? Отговор не получихме. Директорът на Пловдивския театър не може по никакви правни нормативи да ги държи в щата на Пловдив, защото те нямат вече ангажимент. Настоявам община Смолян в лицето на нейния кмет да говори истината и да отговори на въпроса: „Защо тези хора ще се окажат съкратени?”, каза още Красимира Филипова.
Красимира Филипова обясни също, че сцената не се закрива. „Тя ще стои, но вече Пловдив няма да има ангажимент към нея. Пловдивският театър може да гастролира на сцена „Н. Хайтов”, както всички останали – по условията на гостуващи”.
По повод поисканата среща с министър Вежди Рашидов от смолянските театрали, г-жа Филипова допълни, че няма нужда министърът на културата да обяснява нещо, което е поискано от самата община Смолян.
Разговорът на зам.-министър Митко Тодоров с кмета на града Николай Мелемов, в присъствието на областния управител инж. Стефан Стайков и директора на театъра в Пловдив Кръстю Кръстев е бил в контекста за спасяването на ансамбъл „Родопа”. Зам.-министър Тодоров е посъветвал в сградата на театъра да разместят общинските културни институти, защото сградата е голяма и дава възможности за репетиции, представления и концерти както на гостуващи състави, така и на общинските такива.
Впоследствие, след като сградата беше деактувана, от Смолян казаха, че не искат вече художественото ръководство на сцената да се осигурява от Пловдивския театър и сами ще я менажират. Аз така и не получих ясни аргументи - защо не искат Пловдивският театър да осигурява художественото ръководство. Когато те се отказаха от това, няма друга алтернатива пред директора на театъра в Пловдив, освен да освободи хората, които стояха в неговия щат, за да поддържат сградата на Смолян. И ние в неговия устройствен правилник премахнахме този му ангажимент”, каза Филипова.
По думите на г-жа Филипова това е желание на общината. „Попитахме какво ще стане със специалистите от театъра? Отговор не получихме. Директорът на Пловдивския театър не може по никакви правни нормативи да ги държи в щата на Пловдив, защото те нямат вече ангажимент. Настоявам община Смолян в лицето на нейния кмет да говори истината и да отговори на въпроса: „Защо тези хора ще се окажат съкратени?”, каза още Красимира Филипова.
Красимира Филипова обясни също, че сцената не се закрива. „Тя ще стои, но вече Пловдив няма да има ангажимент към нея. Пловдивският театър може да гастролира на сцена „Н. Хайтов”, както всички останали – по условията на гостуващи”.
По повод поисканата среща с министър Вежди Рашидов от смолянските театрали, г-жа Филипова допълни, че няма нужда министърът на културата да обяснява нещо, което е поискано от самата община Смолян.