Регионалният център за опазване на нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО в София ще е домакин на фотоизложбата „Пазител на традициите”, която се открива на 11 февруари 2013 г. от 11:30 ч. в сградата на Центъра. Фотоизложбата „Пазител на традициите”, която се организира със съдействието на Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите, ще бъде наредена на втория етаж в сградата на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО на ул. „Лъчезар Станчев”№7, кв. „Изгрев”, като експозицията ще може да бъде разгледана до 28 февруари 2013 г.
Фотоизложбата „Пазител на традициите” е част от проявите, отбелязващи първата годишнина от създаването на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, който бе открит на 20.02.2012 г. на официална церемония от министър Вежди Рашидов и от генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. Това е първият по рода си център в Европа, като в целия свят до момента има само 5 такива.
Националната инициатива „Пазител на традициите” е създадена през 2009 г. За времето, в което идеята се ражда и развива, „Пазител на традициите” се превръща в престижна платформа за представяне на българите, които не са забравили традиционните ценности и работят усилено за запазването им. Номинираните за наградите са хора, доказали таланта си в различни области на традиционните занаяти, изкуство, фолклор или кулинария, хора, уважавани и ценени заради това, което правят, и оставили трайни следи в българската култура.
Националният фотоконкурс „Пазител на традициите” - 2012 събра над 600 снимки. От тях бяха селектирани 20 фотографии и именно те са включени в изложбата, която се открива на 11 февруари т.г. в Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
Фотоизложбата „Пазител на традициите” е част от проявите, отбелязващи първата годишнина от създаването на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, който бе открит на 20.02.2012 г. на официална церемония от министър Вежди Рашидов и от генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. Това е първият по рода си център в Европа, като в целия свят до момента има само 5 такива.
Националната инициатива „Пазител на традициите” е създадена през 2009 г. За времето, в което идеята се ражда и развива, „Пазител на традициите” се превръща в престижна платформа за представяне на българите, които не са забравили традиционните ценности и работят усилено за запазването им. Номинираните за наградите са хора, доказали таланта си в различни области на традиционните занаяти, изкуство, фолклор или кулинария, хора, уважавани и ценени заради това, което правят, и оставили трайни следи в българската култура.
Националният фотоконкурс „Пазител на традициите” - 2012 събра над 600 снимки. От тях бяха селектирани 20 фотографии и именно те са включени в изложбата, която се открива на 11 февруари т.г. в Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство на страните от Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.