Във връзка с публикации в пресата и електронните медии за състоянието на сградата, в която се помещава музейна експозиция, свързана с живота и творчеството на П. К. Яворов в София, предоставяме позицията на Дирекция „Културно наследство” в Министерство на културата:
Сградата на ул. „Г.С. Раковски” № 136, в която се помещава музейната експозиция, свързана с живота и творчеството на Яворов, е частна собственост. Тя е със статут на историческа и архитектурно-строителна недвижима културна ценност от национално значение и нейното използване и опазване трябва да е съобразено със Закона за културното наследство. Всички инвестиционни намерения и намеси в нея и околното пространство (двора), както и прилежащите имоти, трябва да се съгласуват с Министерството на културата след становище на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Националният институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата през последните 20 години многократно са давали подробни методически указания, свързани с опазването на сградата. Проблемите са породени от неравномерно слягане и относително слаба земна основа, реализирани през годините намеси и др. Последните предписания, дадени от Министерството на културата, са от 2011 г., когато е поискано изготвянето на необходимата проектна документация и са определени срокове за изпълнение. Такава документация до момента не е представена за съгласуване.
Съгласно Закона за културното наследство собствениците са длъжни да полагат необходимите грижи за опазване на недвижимите културни ценности, които притежават, а също и за съхранението и поддържането им в добро състояние.
През годините Националният институт за недвижимо културно наследство неколкократно е сигнализирал, че конструкцията на сградата не отговаря на нормите за устойчивост на сградите в земетръсни райони. В резултат на направените през 2011 г. от Министерството на културата предписания през март 2011 г. в НИНКН е представено конструктивно становище и архитектурно заснемане на сградата. В становището е отбелязано, че сградата е в лошо конструктивно състояние и са посочени възможностите тя да се укрепи или преизгради. По този повод Институтът е изразил становище, че не се допуска събаряне и преизграждане на сградата. В цитираните по-горе предписания на Министерството на културата също е изключена възможността от преизграждане на сградата.
През 2012 г. Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” на Министерство на културата е изпратила писмо до Столична община с искане съгласно чл. 73 от Закона за културното наследство да определят дата за провеждане на Комисия, която да направи оглед на обекта и с Констативен протокол да установи състоянието му, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи. Комисията е постоянно действаща и до този момент Министерството на културата така и не е получило Констативния протокол от огледа.
Сградата на ул. „Г.С. Раковски” № 136, в която се помещава музейната експозиция, свързана с живота и творчеството на Яворов, е частна собственост. Тя е със статут на историческа и архитектурно-строителна недвижима културна ценност от национално значение и нейното използване и опазване трябва да е съобразено със Закона за културното наследство. Всички инвестиционни намерения и намеси в нея и околното пространство (двора), както и прилежащите имоти, трябва да се съгласуват с Министерството на културата след становище на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Националният институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата през последните 20 години многократно са давали подробни методически указания, свързани с опазването на сградата. Проблемите са породени от неравномерно слягане и относително слаба земна основа, реализирани през годините намеси и др. Последните предписания, дадени от Министерството на културата, са от 2011 г., когато е поискано изготвянето на необходимата проектна документация и са определени срокове за изпълнение. Такава документация до момента не е представена за съгласуване.
Съгласно Закона за културното наследство собствениците са длъжни да полагат необходимите грижи за опазване на недвижимите културни ценности, които притежават, а също и за съхранението и поддържането им в добро състояние.
През годините Националният институт за недвижимо културно наследство неколкократно е сигнализирал, че конструкцията на сградата не отговаря на нормите за устойчивост на сградите в земетръсни райони. В резултат на направените през 2011 г. от Министерството на културата предписания през март 2011 г. в НИНКН е представено конструктивно становище и архитектурно заснемане на сградата. В становището е отбелязано, че сградата е в лошо конструктивно състояние и са посочени възможностите тя да се укрепи или преизгради. По този повод Институтът е изразил становище, че не се допуска събаряне и преизграждане на сградата. В цитираните по-горе предписания на Министерството на културата също е изключена възможността от преизграждане на сградата.
През 2012 г. Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” на Министерство на културата е изпратила писмо до Столична община с искане съгласно чл. 73 от Закона за културното наследство да определят дата за провеждане на Комисия, която да направи оглед на обекта и с Констативен протокол да установи състоянието му, както и вида и обема на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни работи. Комисията е постоянно действаща и до този момент Министерството на културата така и не е получило Констативния протокол от огледа.