Заместник-министърът на културата арх. Георги Стоев откри миналата вечер в галерия „Средец” на Министерство на културата изложбата „Приятели на Индия”, посветена на 50-годишнината от подписването на Спогодбата за културно сътрудничество между България и Индия.
Организатори на изложбата са клуб „Приятели на Индия”, посолството на Индия в България, със съдействието на Министерството на културата на България. Куратори на проекта са Андрей Даниел и Боряна Камова.
В словото си при откриването на експозицията в галерия „Средец” зам.-министърът на културата арх. Георги Стоев поздрави от името на министър Вежди Рашидов организаторите, участниците и гостите на изложбата „Приятели на Индия”, посветена на 50-годишнината от подписването на Спогодбата за културно сътрудничество между двете страни. „Публиката ще има удоволствието да види произведения, които разкриват индивидуалните възприятия на шестнадесет изявени български автори, свързани по различни поводи с индийската култура. Вярвам, че изкуството ще бъде и занапред водещ фактор в културните и духовни връзки между Индия и България, както и че подобни инициативи ще допринесат за двустранния културен диалог. Благодаря на организаторите за предоставената възможност да покажем тези стойностни творби и пожелавам успех на изложбата!”, каза още в словото си арх. Георги Стоев.
Експозицията „Приятели на Индия” включва творби на Андрей Даниел, Анна Бояджиева, Венета Василева, Георги Върлинков, Дечко Узунов, Емил Попов, Иван Русев, Илия Петров, Киро Мавров, Любен Стоев, Надежда Кутева, Найден Петков, Светлин Русев, Станислав Памукчиев, Цветан Стоянов и Юлий Минчев. Шестнадесетте български художници се свързват с Индия по различни поводи. В творчеството на част от тях тя присъства като тема. Други са гостували в Индия с изложби по линия на културната спогодба между двете страни или са участвали в провеждани в Индия международни форуми на изобразителното изкуство. Трети, привлечени от колорита и естетиката й, търсят по-близък досег с нея. Общото помежду им е, че стават приятели на Индия и радетели на развитието на културните взаимоотношения между нашите две страни.
След посещение в Индия в началото на 60-те години на ХХ в. Илия Петров и Найден Петков създават поредица от творби с индийски сюжети, които остават като значима част от цялостното им творчество, а с експертната оценка на Илия Петров са закупени и първите образци на индийско изкуство за българската Национална художествена галерия.
През първата половина на 80-те години на ХХ в. Юлий Минчев, Андрей Даниел и Венета Василева гостуват в Индия със свои изложби, Дечко Узунов чете лекции за българското изобразително изкуство при посещението си там в качеството му на председател на Международната асоциация на пластичните изкуства към ЮНЕСКО и създава знаменития си цикъл акварели „Индийки”. Светлин Русев допринася активно за развитието на отношенията в областта на културата между България и Индия като заместник-председател на Комитета за култура в периода 1982-84 г. и има значим принос за създаването на колекцията с индийско изкуство на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.
Във връзка с осъществяването на културни проекти, провеждането на международни форуми на изобразителното изкуство, по линия на творчески контакти и по други пътища черпят вдъхновение и представят своето изкуство в различни краища на Индия Киро Мавров и Георги Върлинков през 70-те години на ХХ в., Любен Стоев - на прелома на новото столетие, Анна Бояджиева и Станислав Памукчиев през 2005 г., Емил Попов и Иван Русев през 2010 г., а Надежда Кутева и Цветан Стоянов се включват активно в дейността на клуб „Приятели на Индия” у нас.
Изложбата „Приятели на Индия” ще продължи до 25.02.2013 г.
Организатори на изложбата са клуб „Приятели на Индия”, посолството на Индия в България, със съдействието на Министерството на културата на България. Куратори на проекта са Андрей Даниел и Боряна Камова.
В словото си при откриването на експозицията в галерия „Средец” зам.-министърът на културата арх. Георги Стоев поздрави от името на министър Вежди Рашидов организаторите, участниците и гостите на изложбата „Приятели на Индия”, посветена на 50-годишнината от подписването на Спогодбата за културно сътрудничество между двете страни. „Публиката ще има удоволствието да види произведения, които разкриват индивидуалните възприятия на шестнадесет изявени български автори, свързани по различни поводи с индийската култура. Вярвам, че изкуството ще бъде и занапред водещ фактор в културните и духовни връзки между Индия и България, както и че подобни инициативи ще допринесат за двустранния културен диалог. Благодаря на организаторите за предоставената възможност да покажем тези стойностни творби и пожелавам успех на изложбата!”, каза още в словото си арх. Георги Стоев.
Експозицията „Приятели на Индия” включва творби на Андрей Даниел, Анна Бояджиева, Венета Василева, Георги Върлинков, Дечко Узунов, Емил Попов, Иван Русев, Илия Петров, Киро Мавров, Любен Стоев, Надежда Кутева, Найден Петков, Светлин Русев, Станислав Памукчиев, Цветан Стоянов и Юлий Минчев. Шестнадесетте български художници се свързват с Индия по различни поводи. В творчеството на част от тях тя присъства като тема. Други са гостували в Индия с изложби по линия на културната спогодба между двете страни или са участвали в провеждани в Индия международни форуми на изобразителното изкуство. Трети, привлечени от колорита и естетиката й, търсят по-близък досег с нея. Общото помежду им е, че стават приятели на Индия и радетели на развитието на културните взаимоотношения между нашите две страни.
След посещение в Индия в началото на 60-те години на ХХ в. Илия Петров и Найден Петков създават поредица от творби с индийски сюжети, които остават като значима част от цялостното им творчество, а с експертната оценка на Илия Петров са закупени и първите образци на индийско изкуство за българската Национална художествена галерия.
През първата половина на 80-те години на ХХ в. Юлий Минчев, Андрей Даниел и Венета Василева гостуват в Индия със свои изложби, Дечко Узунов чете лекции за българското изобразително изкуство при посещението си там в качеството му на председател на Международната асоциация на пластичните изкуства към ЮНЕСКО и създава знаменития си цикъл акварели „Индийки”. Светлин Русев допринася активно за развитието на отношенията в областта на културата между България и Индия като заместник-председател на Комитета за култура в периода 1982-84 г. и има значим принос за създаването на колекцията с индийско изкуство на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.
Във връзка с осъществяването на културни проекти, провеждането на международни форуми на изобразителното изкуство, по линия на творчески контакти и по други пътища черпят вдъхновение и представят своето изкуство в различни краища на Индия Киро Мавров и Георги Върлинков през 70-те години на ХХ в., Любен Стоев - на прелома на новото столетие, Анна Бояджиева и Станислав Памукчиев през 2005 г., Емил Попов и Иван Русев през 2010 г., а Надежда Кутева и Цветан Стоянов се включват активно в дейността на клуб „Приятели на Индия” у нас.
Изложбата „Приятели на Индия” ще продължи до 25.02.2013 г.