Делегация от Музея „Лувър” пристига на тридневно посещение в България /18 - 20 февруари/ по покана на министъра на културата Вежди Рашидов. Делегацията в състав: Беноа дьо сен Шама – съветник на президента на Лувъра, Жан-Люк Мартинез - директор на отдела за гръцко, етруско и римско антично изкуство, г-жа Негин Матийо - научен документатор в отдела и Александър Баралис, археолог от Университета в Бордо, ще посети Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей към БАН и Института по тракология. Визитата е във връзка с подготовката на предстоящото представане на България в световноизвестния музей „Лувър”, което министърът на културата Вежди Рашидов договори през 2012 г. с президентa на Лувъра Анри Лоарет.
„Вече е потвърдена датата 16 април 2014 г.”, съобщи министър Рашидов. „До момента сме говорили експонирането на бронзовата глава на Севт III и на уникалните находки от гробницата му да бъдат един от акцентите на представянето на България в предстоящата експозиция на съкровища на тракийската цивилизация в световния музей. Сега делегацията ще има възможността да разгледа на място уникалното ни културно наследство и подготовката на изложбата навлиза в своята решителна фаза”, подчерта министър Рашидов.
В програмата на делегацията за 18 февруари /понеделник/ е включено посещение на Националния исторически музей от 15:30 ч. и среща с проф. Божидар Димитров, директор на НИМ. На 19 февруари от 9:30-12:30 ч. делегацията ще се срещне с доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН, след което ще разгледа музея. В 15:00 ч. на 19 февруари делегацията ще се срещне с доц. д-р Тотко Стоянов от Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
На 20 февруари от 9:00 ч. представителите на световноизвестния музей „Лувър” ще се срещнат с проф. Валерия Фол в Института по тракология на ул. „Московска” 13. От 10:00 ч. в посолството на Франция същия ден делегацията ще има разговор с посланика на Франция и от българска страна - с проф. Божидар Димитров, проф. Валерия Фол, доц. Милена Тонкова, доц. Тотко Стоянов, както и представители на Министерството на културата.
„Вече е потвърдена датата 16 април 2014 г.”, съобщи министър Рашидов. „До момента сме говорили експонирането на бронзовата глава на Севт III и на уникалните находки от гробницата му да бъдат един от акцентите на представянето на България в предстоящата експозиция на съкровища на тракийската цивилизация в световния музей. Сега делегацията ще има възможността да разгледа на място уникалното ни културно наследство и подготовката на изложбата навлиза в своята решителна фаза”, подчерта министър Рашидов.
В програмата на делегацията за 18 февруари /понеделник/ е включено посещение на Националния исторически музей от 15:30 ч. и среща с проф. Божидар Димитров, директор на НИМ. На 19 февруари от 9:30-12:30 ч. делегацията ще се срещне с доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН, след което ще разгледа музея. В 15:00 ч. на 19 февруари делегацията ще се срещне с доц. д-р Тотко Стоянов от Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
На 20 февруари от 9:00 ч. представителите на световноизвестния музей „Лувър” ще се срещнат с проф. Валерия Фол в Института по тракология на ул. „Московска” 13. От 10:00 ч. в посолството на Франция същия ден делегацията ще има разговор с посланика на Франция и от българска страна - с проф. Божидар Димитров, проф. Валерия Фол, доц. Милена Тонкова, доц. Тотко Стоянов, както и представители на Министерството на културата.