Днес, 5 април 2013 г., в Министерството на културата бе подписан нов Браншови колективен трудов договор за музеите. Подписи под документа положиха министърът на културата Владимир Пенев, председателят на Българската асоциация на работодателите в областта на културата /БАРОК/ Анастас Попдимитров, представителят на НСФ „Култура” към КНСБ - Иван Иванов, както и представителят на НФ „Култура” към КТ „Подкрепа” - Стефанка Христова. На събитието присъстваха и зам.-министърът на културата проф. Мила Сантова, както и президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Министър Владимир Пенев поздрави всички участници за успешните преговори. Той подчерта, че в резултат на ползотворната работа и конструктивния диалог между национално представените синдикати, работодателите и представителите на Министерство на културата се прави още една стъпка към подобряване средата и условията на труд за служителите във всички музеи и художествени галерии в страната.
Настоящото споразумение е израз на последователната политика на Министерството на културата за осъществяване на партньорство и диалог със синдикалните организации и работодателите в областта на културата.
Този документ е поредна стъпка към оценяването по достойнство на дейността на музейните специалисти, които работят в държавните, регионалните и общинските културни институти и са общо 2674 души. Министър Пенев изрази желанието си с общи усилия музейната мрежа в страната да бъде модернизирана.
„Уверявам Ви, че всички наши усилия са насочени към гарантиране на по-добри трудови, социални условия и права за музейните служители, с което да засвидетелстваме нашето уважение към техния професионализъм и достоен труд”, подчерта министър Пенев.
В подписания браншови договор работодателите се ангажират предварително да съгласуват и обсъждат със синдикатите повече въпроси, свързани с правата на специалистите и заедно приемат процедура за информиране и консултиране на работниците и служителите.
Включен е и текст, който не позволява намаляване на размера на индивидуалните възнаграждения. Увеличен е размерът на обезщетенията при прекратяване на трудовото правоотношение поради болест и след придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Формулирани са изисквания, които не позволяват действия от страна на работодателите, уронващи достойнството и личните свободи на служителите в музеите.
Министър Владимир Пенев поздрави всички участници за успешните преговори. Той подчерта, че в резултат на ползотворната работа и конструктивния диалог между национално представените синдикати, работодателите и представителите на Министерство на културата се прави още една стъпка към подобряване средата и условията на труд за служителите във всички музеи и художествени галерии в страната.
Настоящото споразумение е израз на последователната политика на Министерството на културата за осъществяване на партньорство и диалог със синдикалните организации и работодателите в областта на културата.
Този документ е поредна стъпка към оценяването по достойнство на дейността на музейните специалисти, които работят в държавните, регионалните и общинските културни институти и са общо 2674 души. Министър Пенев изрази желанието си с общи усилия музейната мрежа в страната да бъде модернизирана.
„Уверявам Ви, че всички наши усилия са насочени към гарантиране на по-добри трудови, социални условия и права за музейните служители, с което да засвидетелстваме нашето уважение към техния професионализъм и достоен труд”, подчерта министър Пенев.
В подписания браншови договор работодателите се ангажират предварително да съгласуват и обсъждат със синдикатите повече въпроси, свързани с правата на специалистите и заедно приемат процедура за информиране и консултиране на работниците и служителите.
Включен е и текст, който не позволява намаляване на размера на индивидуалните възнаграждения. Увеличен е размерът на обезщетенията при прекратяване на трудовото правоотношение поради болест и след придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Формулирани са изисквания, които не позволяват действия от страна на работодателите, уронващи достойнството и личните свободи на служителите в музеите.