С едноминутно мълчание бе открит в София паметник на политика Димитър Пешев. Под звуците на националния химн и с тържествено поставяне на венци от гвардейци кметът Й. Фандъкова заедно с министъра на културата Владимир Пенев и министъра на отбраната Тодор Тагарев почетоха паметта на Димитър Пешев.
Димитър Пешев е политикът, останал в историята на България с това, че като зам.-председател на Народното събрание през 1943 г. се противопоставя публично на депортацията на близо 50 000 български евреи в лагерите на смъртта по време на Втората световна война.
Столичният кмет Фандъкова напомни, че когато българският народ се е надигнал, за да спаси своите евреи, именно Пешев е станал изразител на народната воля. „Залагайки самия себе си, своя живот и своето достойнство, Димитър Пешев доказа, че българският народ няма да участва в престъпления срещу човечеството”, посочи Йорданка Фандъкова. По думите й именно Димитър Пешев е показал и продължава да доказва и днес, че „всеки човек може и трябва да извиси своя глас в защита на своя народ”. „Нека днес да се поклоним пред големия българин, пред човека и праведника Димитър Пешев”, призова кметът на София.
Бюст-паметникът на Димитър Пешев е дело на скулптора Иван Минеков и е реплика на поставения през 2000 г. паметник в сградата на Съвета на Европа в Страсбург. Новият паметник се намира в парковото пространство на храм „Св. Георги Победоносец” на бул. „Патриарх Евтимий” и ул. „Княз Борис I”.
Димитър Пешев е политикът, останал в историята на България с това, че като зам.-председател на Народното събрание през 1943 г. се противопоставя публично на депортацията на близо 50 000 български евреи в лагерите на смъртта по време на Втората световна война.
Столичният кмет Фандъкова напомни, че когато българският народ се е надигнал, за да спаси своите евреи, именно Пешев е станал изразител на народната воля. „Залагайки самия себе си, своя живот и своето достойнство, Димитър Пешев доказа, че българският народ няма да участва в престъпления срещу човечеството”, посочи Йорданка Фандъкова. По думите й именно Димитър Пешев е показал и продължава да доказва и днес, че „всеки човек може и трябва да извиси своя глас в защита на своя народ”. „Нека днес да се поклоним пред големия българин, пред човека и праведника Димитър Пешев”, призова кметът на София.
Бюст-паметникът на Димитър Пешев е дело на скулптора Иван Минеков и е реплика на поставения през 2000 г. паметник в сградата на Съвета на Европа в Страсбург. Новият паметник се намира в парковото пространство на храм „Св. Георги Победоносец” на бул. „Патриарх Евтимий” и ул. „Княз Борис I”.