Заместник-министърът на културата проф. Мила Сантова бе сред гостите на официалното откриване миналата вечер на изложбата „Коприна и сребро”, наредена в Националния археологически институт с музей при БАН. Сред официалните гости на откриването бе и заместник-кметът на София д-р Тодор Чобанов, тъй като експозицията е подготвена и със съдействието на Общински културен институт „Музей за история на София”.
Векове наред коприната и среброто са смятани за символи на богатство, разкош и престиж. Те най-често се превръщат в предмети, които оформят изящен стил, израз на виталността на човешкия дух в материалния свят. Във фондовете на Националния археологически музей при БАН и на Музея за история на София се съхраняват многобройни техни образци от различни епохи. Съвместната изложба „Коприна и сребро” представя малка, но представителна част от тях, датирана към ХІХ и първото десетилетие на ХХ век. Това е преломно време, белязано от разцвета на Българското Възраждане, възстановяването на Българската държава и устрема на българското общество към европейското културно пространство. Промените започват сред занаятчийско-търговското съсловие и интелигенцията, живеещи в градовете, а елитът на нацията, съсредоточен в столицата София, постепенно налага европейския начин на живот, различен от ориенталския. Експонатите, включени в изложбата, разкриват вкуса и стила на личностите, градили съвременна България. В изложбата могат да се видят копринени рокли, наметки, ветрила, чадърчета, сашета от рисувана коприна, дискретно облекло, мостри на платове, дантели и сребърни накити, ордени, свещници, трапезни съдове, кутийки за бижута и помади, създадени като предмети на лукса.
Изложбата „Коприна и сребро” в Националния археологически институт с музей при БАН ще бъде и една от атракциите в Нощта на музеите на 18 май.
Векове наред коприната и среброто са смятани за символи на богатство, разкош и престиж. Те най-често се превръщат в предмети, които оформят изящен стил, израз на виталността на човешкия дух в материалния свят. Във фондовете на Националния археологически музей при БАН и на Музея за история на София се съхраняват многобройни техни образци от различни епохи. Съвместната изложба „Коприна и сребро” представя малка, но представителна част от тях, датирана към ХІХ и първото десетилетие на ХХ век. Това е преломно време, белязано от разцвета на Българското Възраждане, възстановяването на Българската държава и устрема на българското общество към европейското културно пространство. Промените започват сред занаятчийско-търговското съсловие и интелигенцията, живеещи в градовете, а елитът на нацията, съсредоточен в столицата София, постепенно налага европейския начин на живот, различен от ориенталския. Експонатите, включени в изложбата, разкриват вкуса и стила на личностите, градили съвременна България. В изложбата могат да се видят копринени рокли, наметки, ветрила, чадърчета, сашета от рисувана коприна, дискретно облекло, мостри на платове, дантели и сребърни накити, ордени, свещници, трапезни съдове, кутийки за бижута и помади, създадени като предмети на лукса.
Изложбата „Коприна и сребро” в Националния археологически институт с музей при БАН ще бъде и една от атракциите в Нощта на музеите на 18 май.