На 6 юни /четвъртък/ от 11:00 часа в Галерия „Проф. Васил Геров” в сградата на НДФ „13 века България” в София ще се състои тържественото връчване на българо-шведската награда „Артур Лундквист” за 2013 г. за активен принос в културните взаимоотношения между България и Швеция.
Българо-шведската литературна награда „Артур Лундквист” се връчва от 1988 г. съвместно от Национален дарителски фонд „13 века България”, посолството на Швеция в България и Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалност „Скандинавистика”. Учредена е със средства, получени от големия шведски поет Артур Лундквист (1906-1991) и неговата съпруга - поетесата Мария Вине, като хонорари за преводи на техни творби у нас, както и със сумата от 2000 щ. д. от наградата „София”, присъдена на Лундквист през 1980 г. за приноса му в българо-шведските отношения в областта на културата и за забележителното му творчество.
През 2013 г. се навършват 25 години от учредяването на престижната награда и тя за пореден път ще бъде връчена на интелектуалец, допринесъл за активизирането на контактите между Швеция и България в областта на културата. Тази година журито се спря на известната лингвистка и преводачка от български език професор Биргита Енглунд-Димитрова от Стокхолмския университет. Тя е автор на редица книги и е допринесла за популяризирането на българската литература в Швеция като преводач и езиковед.
На тържествената церемония утре в Галерия „Проф. Васил Геров” в сградата на НДФ „13 века България” на пл. „Проф. Васил Геров”1 в Лозенец ще присъства и посланикът на Швеция Н.Пр. г-жа Хелена Пилсас Алин.
Българо-шведската литературна награда „Артур Лундквист” се връчва от 1988 г. съвместно от Национален дарителски фонд „13 века България”, посолството на Швеция в България и Софийския университет „Св. Климент Охридски”, специалност „Скандинавистика”. Учредена е със средства, получени от големия шведски поет Артур Лундквист (1906-1991) и неговата съпруга - поетесата Мария Вине, като хонорари за преводи на техни творби у нас, както и със сумата от 2000 щ. д. от наградата „София”, присъдена на Лундквист през 1980 г. за приноса му в българо-шведските отношения в областта на културата и за забележителното му творчество.
През 2013 г. се навършват 25 години от учредяването на престижната награда и тя за пореден път ще бъде връчена на интелектуалец, допринесъл за активизирането на контактите между Швеция и България в областта на културата. Тази година журито се спря на известната лингвистка и преводачка от български език професор Биргита Енглунд-Димитрова от Стокхолмския университет. Тя е автор на редица книги и е допринесла за популяризирането на българската литература в Швеция като преводач и езиковед.
На тържествената церемония утре в Галерия „Проф. Васил Геров” в сградата на НДФ „13 века България” на пл. „Проф. Васил Геров”1 в Лозенец ще присъства и посланикът на Швеция Н.Пр. г-жа Хелена Пилсас Алин.