Министърът На Културата Д-Р Петър Стоянович: „Хората На Духа И Изкуството Рядко Са Били Богати На Пари, По-Скоро Те Са Били Богати На Душевност, На Признание На Техния Труд”

Министърът На Културата Д-Р Петър Стоянович: „Хората На Духа И Изкуството Рядко Са Били Богати На Пари, По-Скоро Те Са Били Богати На Душевност, На Признание На Техния Труд”


   „Хората на духа и изкуството рядко са били богати на пари, те по-скоро са били богати на душевност, на признание на техния труд.” Това каза министърът на културата д-р Петър Стоянович по време на връчването на грамотите на наградените участници в Националния младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн, което се проведе в късния следобед вчера в Руския културно-информационен център (РКИЦ) в София.


    „Не очаквах да видя толкова много усмихнати лица на млади хора, които са се посветили на изкуството, знаейки колко тежка и отговорна ще е тяхната съдба напред. Хора като Вас ще водят утре България, Европа и част от света напред, защото, надявам се, лека-полека ще схванете, че материалното в този живот е важно, но духът е единственото нещо, което може да ни спаси и да ни води напред. Що се отнася до Министерство на културата, нашата помощ ще продължи, ако е рекъл Господ - може и да се задълбочи, но Ви моля за разбиране, че правим в момента каквото можем, с Вас сме! Желая Ви успех! На добър час!” – с тези думи министърът на културата д-р Петър Стоянович поздрави лауреатите и участниците в тазгодишното издание на Националния младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн. Той благодари специално и на любезните домакини от Руския културно-информационен център, които предоставиха мраморната си зала за събитието, като изрази надеждата си сътрудничеството между българското Министерство на културата и РКИЦ да продължи и занапред.
   Вторият секретар на посолството на Руската Федерация в България Олга Ковальова от името на посолството поздрави новия министър на културата и му пожела успех в отговорната мисия. „Надяваме се руско-българските отношения в културната сфера да получат нов импулс”, допълни г-жа Олга Ковальова.



   Националният младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн се проведе за седми път, тазгодишното му издание бе организирано от Министерството на културата, съвместно с Руския културно-информационен център и фондация „Равностойно партньорство” - София. На 5 юни в Руския културно-информационен център в София едновременно с връчването на грамотите на наградените ученици бе открита и изложба, в която участват със свои произведения 223 ученици от 13 училища по изкуствата от цялата страна от VIII до XI клас. На празничната церемония бяха раздадени 36 награди в 12 специалности - живопис, графика, скулптура, художествена керамика, художествена дърворезба, художествена обработка на метали, художествена тъкан, рекламна графика / графичен дизайн/, илюстрация и оформление на книгата, детски играчки, иконопис / стенопис, пространствен и промишлен дизайн, театрален, кино и телевизионен декор.
   Конкурсът е включен в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби за 2013 г., приета от Министерски съвет. Ученици от училищата по изкуствата до 18-годишна възраст, класирани на първо, второ и трето място, получават едногодишни стипендии в размер на 135 лева на месец. Те могат също така да кандидатстват и за еднократно финансово подпомагане за участие в майсторски клас или пленер.







Наградите - тук.


Времето