На 10 и 11 юни 2013 г. в Националния политехнически музей в София се проведе Втората национална среща на тема „Музеите и устойчивото развитие”. Музейната колегия беше широко представена в лицето на над 100 участници от страната.
Тази година беше разширен и форматът на срещата, като освен от музеите, в нея се включиха представители и на други културни институции - СУ „Св. Климент Охридски”, Нов български университет, БАН, НБ „Св. Св. Кирил и Методий” и др. Целта на организаторите е с всяка следваща година този формат да се разширява. Защото „за да се придвижим напред, трябва да признаем, че ние сме едно голямо човешко семейство и една общност на Земята с обща съдба… за да се роди устойчиво глобално общество, основано на уважение към природата, универсални човешки права, икономическа справедливост и култура на мира.”
С поздравителни адреси от министъра на културата – д-р Петър Стоянович, и от президента на Република България Росен Плевнелиев към участниците в срещата бяха отправени слова на благодарност и съпричастност към работата на музейната колегия, която отрежда на музейното дело в България достойно място в българската културна история.
Втората национална среща на тема „Музеите и устойчивото развитие” бe посветена на ХХІІІ-ата Генерална конференция на ИКОМ и на 10-ата годишнина от приемането от ЮНЕСКО на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство.
Тази година беше разширен и форматът на срещата, като освен от музеите, в нея се включиха представители и на други културни институции - СУ „Св. Климент Охридски”, Нов български университет, БАН, НБ „Св. Св. Кирил и Методий” и др. Целта на организаторите е с всяка следваща година този формат да се разширява. Защото „за да се придвижим напред, трябва да признаем, че ние сме едно голямо човешко семейство и една общност на Земята с обща съдба… за да се роди устойчиво глобално общество, основано на уважение към природата, универсални човешки права, икономическа справедливост и култура на мира.”
С поздравителни адреси от министъра на културата – д-р Петър Стоянович, и от президента на Република България Росен Плевнелиев към участниците в срещата бяха отправени слова на благодарност и съпричастност към работата на музейната колегия, която отрежда на музейното дело в България достойно място в българската културна история.
Втората национална среща на тема „Музеите и устойчивото развитие” бe посветена на ХХІІІ-ата Генерална конференция на ИКОМ и на 10-ата годишнина от приемането от ЮНЕСКО на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство.