На 19 юни т.г. /сряда/ от 17:00 часа в зала „Гигантски кристали” на Националния музей „Земята и хората” на бул. „Черни връх” №4 в София тържествено ще бъде отбелязан „Ден на дарителя на музея”.
Още при откриването на Музея „Земята и хората” през 1987 г. дарителите са били няколкостотин, поради което е възприето 19 юни – денят на откриването му за посещения, да бъде честван ежегодно и като „Ден на дарителя на музея”. Оттогава в продължение на 26 години на този ден се прави публичен отчет, представят се новите постъпления, връчват се и свидетелства за дарения. Спазвайки традицията, на 19 юни т.г. ще бъде открита временна експозиция „Нови постъпления”, която включва:
- Колекция „Иван Бонев” с над 550 минерални образеца с висока научна и културна стойност, заедно с научен архив на големия български учен проф. Иван Бонев. Колекцията с архива са подарени на музея от неговото семейство.
- Гигантски турмалинов кристал от южните склонове на Плана планина, дарен от известния български колекционер и дългогодишен дарител на музея – Александър Диков;
- Уникални природни образования от Маданския руден район в Централните Родопи, които са закупени с целево финансиране от Министерството на културата.
Ще бъде представено и голямо дарение на доц. Руслан Костов за библиотеката на Музея.
Националният музей „Земята и хората” е създаден през 1986 г., като е открит за посещения на 19 юни 1987 г. Музеят е храм на дарителството, сътворение на щедростта и родолюбието. Създаден е изцяло с дарения на български и чуждестранни физически и юридически лица. Цялостната реализация, включително реставрацията и адаптацията на сградата, е осъществена с дарения на експонати и парични средства от Националния дарителски фонд „13 века България”. Към януари 2013 г. общо 77 на сто от културните ценности във фондовете и експозицията са придобити чрез дарения от общо 893 български и чуждестранни дарители. С най-голяма научна и културна стойност е дарената от Илия Делев през 1985 г. колекция „Гигантски кристали от Бразилия”.
Още при откриването на Музея „Земята и хората” през 1987 г. дарителите са били няколкостотин, поради което е възприето 19 юни – денят на откриването му за посещения, да бъде честван ежегодно и като „Ден на дарителя на музея”. Оттогава в продължение на 26 години на този ден се прави публичен отчет, представят се новите постъпления, връчват се и свидетелства за дарения. Спазвайки традицията, на 19 юни т.г. ще бъде открита временна експозиция „Нови постъпления”, която включва:
- Колекция „Иван Бонев” с над 550 минерални образеца с висока научна и културна стойност, заедно с научен архив на големия български учен проф. Иван Бонев. Колекцията с архива са подарени на музея от неговото семейство.
- Гигантски турмалинов кристал от южните склонове на Плана планина, дарен от известния български колекционер и дългогодишен дарител на музея – Александър Диков;
- Уникални природни образования от Маданския руден район в Централните Родопи, които са закупени с целево финансиране от Министерството на културата.
Ще бъде представено и голямо дарение на доц. Руслан Костов за библиотеката на Музея.
Националният музей „Земята и хората” е създаден през 1986 г., като е открит за посещения на 19 юни 1987 г. Музеят е храм на дарителството, сътворение на щедростта и родолюбието. Създаден е изцяло с дарения на български и чуждестранни физически и юридически лица. Цялостната реализация, включително реставрацията и адаптацията на сградата, е осъществена с дарения на експонати и парични средства от Националния дарителски фонд „13 века България”. Към януари 2013 г. общо 77 на сто от културните ценности във фондовете и експозицията са придобити чрез дарения от общо 893 български и чуждестранни дарители. С най-голяма научна и културна стойност е дарената от Илия Делев през 1985 г. колекция „Гигантски кристали от Бразилия”.