Министерството на културата ще предостави още в близките дни на ръководството на Софийския университет „Св. Климент Охридски” предложението си за споразумение за съвместна работа на екипите на Държавния културен институт „Културен център - Двореца” – Балчик, и Университетската ботаническа градина. Новината съобщи пред представители на медиите министърът на културата д-р Петър Стоянович, който бе в гр. Балчик, за да връчи голямата награда на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца”.
Ще очакваме до средата на лятото отговор на нашето предложение от страна на СУ „Св. Климент Охридски” и вероятно в началото на август ще можем да кажем къде сме сближили позициите си и какви проблеми още остават за решаване, отбеляза министър Петър Стоянович. Той допълни, че разчита на партньорство с ректора на СУ „Св. Климент Охридски” проф. Иван Илчев, а основание му дава и техен неотдавнашен разговор. Идеята е двете институции не да се надзирават и да се конфронтират периодично, както е било през годините, а да вървят занапред рамо до рамо, защото интересите им са общи, допълни министърът на културата д-р Петър Стоянович.
Министър Петър Стоянович и Марин Марчевски - директор на Изпълнителна агенция „Национален филмов център”, изразиха надежда, че още тази есен на сесията на НФЦ за субсидии за филмови проекти ще има и отделна квота за подкрепа на късометражни филми. Директорът на ИА „Национален филмов център” Марин Марчевски заяви, че споделя идеята на директора на фестивала „В Двореца” Цанко Василев за използването на мрежата на читалищата за киносалони, както и за показ на некомерсиални кинопродукции. Това обаче ще стане стъпка по стъпка, необходими са време и достатъчно средства, но постепенно може да се създаде цяла мрежа за показ на артфилми на базата на читалищната ни мрежа. Разбира се, най-напред трябва да се набележат най-нуждаещите се населени места – не е тайна, че половината население на България в момента няма достъп до кина, отбеляза Марин Марчевски.
На официална церемония в Каменната зала в Културния център „Двореца” късно вечерта в събота бяха раздадени и наградите на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино. Румънският филм „Самота” - копродукция с Франция на режисьора Льова Жедлички, спечели голямата награда на 11-ото издание на Международния фестивал за късометражно кино „В Двореца” – Балчик. Министърът на културата д-р Петър Стоянович връчи престижното отличие „Сребърна принцеса” на директора на Държавния културен институт „Културен център – Двореца” в Балчик Жени Михайлова, а тя обеща да го предаде на екипа на отличения румънски филм „Самота”, който бе възпрепятстван да присъства на тържествената церемония с раздаването на наградите и закриването на кинофорума в Балчик.
На официалното закриване на Международния фестивал за късометражно кино “В Двореца” присъстваха и заместник-министрите на културата Велислава Кръстева и Васил Василев.
На първо място в международния конкурс на фестивала „В Двореца” бе класиран датският филм „Барвало” на Расмус Клостер Бро – една романтично-криминална драма от живота на ромската общност в страната. Победителят в националния конкурс на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца” е късометражният филм „Ботев е...” на Деян Барарев. Филмът на Барарев предизвика остра полемика и брожения преди време заради заглавието си. Наградата за най-добър документален филм на фестивала спечели кубинският филм „Кучета” на Педро Пио, който по любопитен начин представя класовото разслоение в Хавана чрез живота на пет кучета. „Посетителят” на българина Георги Дечев, който живее в Холандия, копродукция между двете страни, е отличеният анимационен филм на фестивала. „Яж” стана победител при експерименталните филми на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино, а лентата е на германския режисьор Мориц Кремер. Индийският документален филм „Танците на Гоа” на режисьорката Налини Елвино де Соус взе наградата на публиката. Наградите на фестивала „В Двореца” традиционно са статуетки „Принцеса” – реплика на оригиналната скулптура на принцеса Илеана, дъщеря на румънската кралица Мария.

Ще очакваме до средата на лятото отговор на нашето предложение от страна на СУ „Св. Климент Охридски” и вероятно в началото на август ще можем да кажем къде сме сближили позициите си и какви проблеми още остават за решаване, отбеляза министър Петър Стоянович. Той допълни, че разчита на партньорство с ректора на СУ „Св. Климент Охридски” проф. Иван Илчев, а основание му дава и техен неотдавнашен разговор. Идеята е двете институции не да се надзирават и да се конфронтират периодично, както е било през годините, а да вървят занапред рамо до рамо, защото интересите им са общи, допълни министърът на културата д-р Петър Стоянович.
Министър Петър Стоянович и Марин Марчевски - директор на Изпълнителна агенция „Национален филмов център”, изразиха надежда, че още тази есен на сесията на НФЦ за субсидии за филмови проекти ще има и отделна квота за подкрепа на късометражни филми. Директорът на ИА „Национален филмов център” Марин Марчевски заяви, че споделя идеята на директора на фестивала „В Двореца” Цанко Василев за използването на мрежата на читалищата за киносалони, както и за показ на некомерсиални кинопродукции. Това обаче ще стане стъпка по стъпка, необходими са време и достатъчно средства, но постепенно може да се създаде цяла мрежа за показ на артфилми на базата на читалищната ни мрежа. Разбира се, най-напред трябва да се набележат най-нуждаещите се населени места – не е тайна, че половината население на България в момента няма достъп до кина, отбеляза Марин Марчевски.
На официална церемония в Каменната зала в Културния център „Двореца” късно вечерта в събота бяха раздадени и наградите на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино. Румънският филм „Самота” - копродукция с Франция на режисьора Льова Жедлички, спечели голямата награда на 11-ото издание на Международния фестивал за късометражно кино „В Двореца” – Балчик. Министърът на културата д-р Петър Стоянович връчи престижното отличие „Сребърна принцеса” на директора на Държавния културен институт „Културен център – Двореца” в Балчик Жени Михайлова, а тя обеща да го предаде на екипа на отличения румънски филм „Самота”, който бе възпрепятстван да присъства на тържествената церемония с раздаването на наградите и закриването на кинофорума в Балчик.
На официалното закриване на Международния фестивал за късометражно кино “В Двореца” присъстваха и заместник-министрите на културата Велислава Кръстева и Васил Василев.
На първо място в международния конкурс на фестивала „В Двореца” бе класиран датският филм „Барвало” на Расмус Клостер Бро – една романтично-криминална драма от живота на ромската общност в страната. Победителят в националния конкурс на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино „В Двореца” е късометражният филм „Ботев е...” на Деян Барарев. Филмът на Барарев предизвика остра полемика и брожения преди време заради заглавието си. Наградата за най-добър документален филм на фестивала спечели кубинският филм „Кучета” на Педро Пио, който по любопитен начин представя класовото разслоение в Хавана чрез живота на пет кучета. „Посетителят” на българина Георги Дечев, който живее в Холандия, копродукция между двете страни, е отличеният анимационен филм на фестивала. „Яж” стана победител при експерименталните филми на 11-ия Международен фестивал за късометражно кино, а лентата е на германския режисьор Мориц Кремер. Индийският документален филм „Танците на Гоа” на режисьорката Налини Елвино де Соус взе наградата на публиката. Наградите на фестивала „В Двореца” традиционно са статуетки „Принцеса” – реплика на оригиналната скулптура на принцеса Илеана, дъщеря на румънската кралица Мария.
