Министърът на културата д-р Петър Стоянович се срещна днес с Н. Пр. Ахмед Буташ, извънреден и пълномощен посланик на Алжир в България. На срещата, която се проведе в зала „Колегиум” на Министерство на културата, д-р Петър Стоянович изказва задоволство от подписаната миналата година Програма за културно сътрудничество между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата на Алжирската демократична и народна република за периода 2012 - 2014 г.
„Много се радвам, че има такава Програма между нашите страни. Очаквам с нетърпение и откриването на предстоящата изложба в галерия „Академия” в Националната художествена академия в София на 16 юли т.г. на големия алжирски художник Мохамед Кадда (1930–1991), която е посветена на честването на 50-ата годишнина от независимостта на Алжир”, отбеляза министър Петър Стоянович.
Изложбата в галерия „Академия” в НХА, представяща творчеството на Мохамед Кадда, се организира под патронажа на министъра на културата на Република България д-р Петър Стоянович, министъра на културата на Алжир г-жа Халида Туми и на Н.Пр. посланика на Алжир в България г-н Ахмед Буташ. Очаква се за официалното откриване на експозицията в галерия „Академия”, посветена на 50 години от независимостта на Алжир, да пристигне и началникът на кабинета на министър Халида Туми, съобщи посланик Ахмед Буташ. Дипломатът подчерта и необходимостта от активизирането и поддържането на сътрудничеството между двете държави.
„Преди години в Алжир са живеели и работили много българи, известно е, че от години между двете страни съществуват приятелски отношения. През 90-те години на 20-и век обаче повечето българи напуснаха Алжир. Но в последните години ситуацията в Алжир постепенно се стабилизира и държавата ни е в икономически възход”, отбеляза посланик Ахмед Буташ и допълни, че за засилването на двустранните връзки в немалка степен допринасят и всички културни събития и изяви с участието на творци и артисти от нашите страни.
Министър Стоянович и посланик Буташ обсъдиха състоянието и перспективите на културното сътрудничество между държавите ни. България участва в редица събития по покана на алжирската страна. През м. юли 2011 г. танцов състав на ансамбъл „Филип Кутев” взе участие в традиционния Международен фолклорен фестивал в гр. Бумердес. През ноември 2011 г. балет „Арабеск” участва в 3-то издание на Международния фестивал за съвременен танц в Алжир, който се проведе под патронажа на министъра на културата на Алжир г-жа Халида Туми. През декември 2011 г. Камерен ансамбъл „Софийски солисти” се изяви на 3-ото издание на Международния фестивал на класическата музика. През м. юли 2012 г. в София под патронажа на Министерството на културата на Р. България се състоя съвместна изложба на художника Неделчо Нанев и скулптора Тодор Азманов по повод честването на независимостта на Алжир. По покана на алжирската страна български художнички участваха и във фестивал на женското изкуство в Алжир през м. юни 2013 г.
В хода на разговора министър Петър Стоянович и Н.Пр. Ахмед Буташ обсъдиха и предстоящите Дни на Алжирската култура в България. В заключение посланик Буташ пожела на министъра на културата д-р Петър Стоянович успехи и кураж в отговорната му мисия.
„Много се радвам, че има такава Програма между нашите страни. Очаквам с нетърпение и откриването на предстоящата изложба в галерия „Академия” в Националната художествена академия в София на 16 юли т.г. на големия алжирски художник Мохамед Кадда (1930–1991), която е посветена на честването на 50-ата годишнина от независимостта на Алжир”, отбеляза министър Петър Стоянович.
Изложбата в галерия „Академия” в НХА, представяща творчеството на Мохамед Кадда, се организира под патронажа на министъра на културата на Република България д-р Петър Стоянович, министъра на културата на Алжир г-жа Халида Туми и на Н.Пр. посланика на Алжир в България г-н Ахмед Буташ. Очаква се за официалното откриване на експозицията в галерия „Академия”, посветена на 50 години от независимостта на Алжир, да пристигне и началникът на кабинета на министър Халида Туми, съобщи посланик Ахмед Буташ. Дипломатът подчерта и необходимостта от активизирането и поддържането на сътрудничеството между двете държави.
„Преди години в Алжир са живеели и работили много българи, известно е, че от години между двете страни съществуват приятелски отношения. През 90-те години на 20-и век обаче повечето българи напуснаха Алжир. Но в последните години ситуацията в Алжир постепенно се стабилизира и държавата ни е в икономически възход”, отбеляза посланик Ахмед Буташ и допълни, че за засилването на двустранните връзки в немалка степен допринасят и всички културни събития и изяви с участието на творци и артисти от нашите страни.
Министър Стоянович и посланик Буташ обсъдиха състоянието и перспективите на културното сътрудничество между държавите ни. България участва в редица събития по покана на алжирската страна. През м. юли 2011 г. танцов състав на ансамбъл „Филип Кутев” взе участие в традиционния Международен фолклорен фестивал в гр. Бумердес. През ноември 2011 г. балет „Арабеск” участва в 3-то издание на Международния фестивал за съвременен танц в Алжир, който се проведе под патронажа на министъра на културата на Алжир г-жа Халида Туми. През декември 2011 г. Камерен ансамбъл „Софийски солисти” се изяви на 3-ото издание на Международния фестивал на класическата музика. През м. юли 2012 г. в София под патронажа на Министерството на културата на Р. България се състоя съвместна изложба на художника Неделчо Нанев и скулптора Тодор Азманов по повод честването на независимостта на Алжир. По покана на алжирската страна български художнички участваха и във фестивал на женското изкуство в Алжир през м. юни 2013 г.
В хода на разговора министър Петър Стоянович и Н.Пр. Ахмед Буташ обсъдиха и предстоящите Дни на Алжирската култура в България. В заключение посланик Буташ пожела на министъра на културата д-р Петър Стоянович успехи и кураж в отговорната му мисия.