Министърът На Културата Д-Р Петър Стоянович Се Срещна С Посланика На Република Армения И Даде Съгласието Си Предстоящият Концерт В София По Повод 110 Години От Рождението На Арам Хачатурян Да Бъде Под Негов Патронаж

Министърът На Културата Д-Р Петър Стоянович Се Срещна С Посланика На Република Армения И Даде Съгласието Си Предстоящият Концерт В София По Повод 110 Години От Рождението На Арам Хачатурян Да Бъде Под Негов Патронаж


   Министърът на културата д-р Петър Стоянович се срещна днес с извънредния и пълномощен посланик на Република Армения в България Н. Пр. г-н Арсен Схоян. Още в началото на срещата посланикът честити отговорния пост, който министър Стоянович заема и му връчи поздравителен адрес от министъра на културата на Армения г-жа Асмик Погосян. В поздравителния адрес се казва:
   „Уважаеми колега, приемете, моля, моите сърдечни поздрави по случай встъпването Ви в длъжност като министър на културата на Република България.
   Ние отдаваме голямо значение на нашето сътрудничество с България и сме уверени, че по време на Вашия мандат културните връзки между нашите страни и народи ще се развият и укрепнат в още по-голяма степен.”


   Министър Стоянович благодари за писмото, изпратено от министъра на културата на Армения г-жа Асмик Погосян, като допълни, че посланик Арсен Схоян е един от първите членове на дипломатическия корпус, когото той приема в Министерството на културата. „Връзките между Армения и България традиционно са едни от най-силните”, каза д-р Петър Стоянович и спомена един от символите на топлите отношения между двете държави - стихотворението „Арменци” на П.К. Яворов. Двамата направиха преглед на отношенията в сферата на културата между двете страни и не пропуснаха да отбележат, че миналата година е била много богата на културни събития, част от които бяха и Дните на Арменската култура в България. Те се проведоха от 31 август до 5 септември 2012 г., като в рамките на Дните бяха представени концерти в София и Пловдив, изложби и прожекции на арменски филми в Дома на киното в София. Двустранният диалог в областта на културата се регламентира от Спогодба за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката между Правителството на Република България и Правителството на Република Армения, подписана на 25 април 1994 г. в София и Програма между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата на Република Армения за сътрудничество в областта на културата за периода 2012-2014 г., подписана на 14 юни 2012 г. в Ереван.
   Д-р Петър Стоянович изтъкна, че подписаната миналата година Програма между двете министерства е една добра основа за продължаване и развиване на културните връзки и утвърждаване добрите отношения и двустранното сътрудничество.
   През 2013 г. се честват 110 години от рождението на прочутия в цял свят арменски композитор на класическа музика Арам Хачатурян (1903-1978) и по този повод посланикът на Армения предложи до края на годината в България да бъде организиран концерт по негова музика. Министър Стоянович се ангажира с обещанието, че българската страна ще окаже съдействие за организирането на концерта, както и с намирането на подходяща зала за юбилейната изява. Той даде съгласието си предстоящият концерт да бъде и под негов патронаж. Както е известно, ЮНЕСКО само преди месец включи в Регистъра "Световна памет" филмовата музика и ръкописните ноти на големия арменски композитор Арам Хачатурян. След това решение на ЮНЕСКО, отсега нататък името на Арам Хачатурян ще е в една редица с имената на такива велики композитори като Бетовен, Брамс и Шопен.
   Посланик Арсен Схоян помоли също министър Стоянович да съдейства и в издирването на документи от българските архиви, свързани с трагичните събития от началото на Първата световна война, при които заради насилието, упражнено от младотурците срещу арменци, живеещи в Османската империя, хиляди от тях потърсиха убежище в други страни, в това число и в България. Министър Стоянович посочи, че ще проведе разговор по тази тема с доц. Мартин Иванов - председател на Държавна агенция „Архиви”.


   В края на срещата посланикът на Армения благодари от името на училищното ръководство на Средното училище «П.К. Яворов» в Ереван и за автентичните народни носии, които българското Министерство на културата осигури за децата от Ансамбъла за народни танци в това учебно заведение.
   На срещата присъстваха и заместник-министърът на културата Васил Василев и Деяна Данаилова - директор на Дирекция „Културна политика” в Министерство на културата.