Първа Национална Изложба На Българския Комикс В Прага

Първа Национална Изложба На Българския Комикс В Прага


   На 13 февруари 2014 г. в галерията на Българския културен институт в Прага бе открита изложбата „Българският комикс“, която представи авторите от „Проектът Дъга“. След успешния албум „Над дъгата“ и съпътстващата изложба, пътувала в още седем града след София, след изключителния успех на Първата национална изложба на българския комикс в София през есента на 2013 г., логичното се случи. „Българският комикс“ за първи път представя родните художници и техните герои зад граница. Подборът на паната в изложбата и представянето на авторите в нея бе дело на Антон Стайков, куратор на Първата национална изложба на българския комикс 2013.
   Изложбата в Прага е представителна за българския комикс от последните 30 години и включва златния период на българските комикси от 80-те години до днес. Творческата биография на повечето от авторите от „Проектът Дъга“ започва, когато се публикуват 42 книжки на списание „Дъга” и 18 на „Чуден свят”. По думите на Антон Стайков, в края на 70-те години нуждата от картинни разкази около честванията на 1300-годишнината на България щастливо съвпада с факта, че се намира група талантливи и подготвени художници, които могат да осъществят устойчиво поредици в този труден жанр. В Галерията на БКИ-Прага са представени автори на исторически и фантастични комикси в реалистичния регистър от този период, а освен това изложбата представя знаковите герои на списание „Дъга“ като Елемаг, Спартак, Крали Марко, Добромир, Янтар, ЕЛО...
   В Галерията на БКИ-Прага Антон Стайков си бе избрал част от най-новата история на българския комикс. Но целите на изложбата не се изчерпваха със запознаването на чешката публика с българския комикс. Намерението на БКИ и куратора на изложбата бе да провокират познавачите на деветото изкуство в Чехия и да създадат нови работни проекти с българско и чешко участие.



Водещи новини

Времето