Националната гимназия за приложни изкуства "Св."Лука" чества своя 60-годишен юбилей с изложба в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6. В експозицията са представени творби на преподаватели и ученици от всички специалности на гимназията.
Прекрасните творби - плод на таланта на учениците и техните преподаватели, направиха силно впечатление на присъстващите в залата изтъкнати български художници и преподаватели от НХА и други висши училища и университети. На официалното откриване на експозицията в Изложбения център "Шипка"6 в петък, 14 март, на Националната гимназия за приложни изкуства "Св.Лука" беше връчена почетна грамота за принос към българската култура от заместник-министър Васил Василев и ученичката Теодора, която беше „заместник -министър на културата за един ден” в рамките на националната кампания „Мениджър за един ден”.
Юбилейната изложба включва произведения на учители и ученици от всичките общо осем специалности на гимназията - "Художествена тъкан", "Рекламна графика", "Пространствен дизайн", "Силикатен дизайн", "Детски играчки", "Художествена дърворезба", "Художествена обработка на метал" и "Моден дизайн". В гимназията се изучават рисуване, живопис, скулптура, история на изкуството, компютърна графика.
Националната гимназия за приложни изкуства "Св.Лука" е създадена като занаятчийско училище през 1953 г. След това то е преобразувано в Техникум по художествени занаяти. През 1975 г. става Средно специално художествено училище за приложни изкуства, а през 2009 г. - Национална гимназия за приложни изкуства "Св. Лука". Гимназията е носител на международната награда "Платинена звезда" - Мадрид, 1999 г. и "Златна книга" - награда на Съвета на европейската научна и културна общност. НГПИ "Св. Лука" - София е гимназия с дългогодишна история, утвърден авторитет сред художествените училища и като национална културна институция. Преподавателите в училището са изявени български
художници с богати творчески биографии.
художници с богати творчески биографии.