От днес до 30 април 2014 г. Националният дворец на културата в София е домакин на Tретата работна среща на Бюрото към Спомагателния комитет на Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. за мерките, насочени към забрана и предотвратяване на незаконния внос, износ и прехвърляне на правото на собственост на културни ценности.
Представители на 19 държави пристигнаха у нас, за да вземат участие в експертната група на Бюрото на Комитета, чиято основна цел е изготвянето на оперативни насоки за прилагане на Конвенцията.
Престижното събитие в НДК бе открито днес от министъра на културата д-р Петър Стоянович, който подчерта, че за него е удоволствие да приветства с „Добре дошли” в България всички участници в работната среща на Бюрото към Спомагателния комитет на Конвенцията на ЮНЕСКО за мерките, насочени към забрана и предотвратяване на незаконен внос, износ и прехвърляне на правото на собственост на културни ценности.
„За Министерството на културата е чест да бъде домакин на тази среща и аз съм сигурен, че тя ще бъде успешна. Едва ли трябва да убеждавам някого от присъстващите в тази зала, че важността на културното наследство за обществото ще нараства все повече през настоящото столетие. В днешния свят, изправен пред предизвикателства от икономически, социален и екологичен характер, креативността, знанията, многообразието, историята и красотата, които наследството носи или провокира, стават все по-важен фактор за мира и прогреса. Обменът на културни ценности между страните с научна, културна и образователна цел разширява знанията за човешката цивилизация, обогатява културния живот на всички народи и поражда взаимно уважение и разбиране между страните и ние сме длъжни да охраняваме своето наследство от опасности като кражба, нелегални разкопки и незаконен износ. Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. ни дава много добра основа, върху която да стъпим. Общите усилия на страните по Конвенцията следва да продължат към окончателното разработване на оперативните насоки за нейното прилагане, към утвърждаване на работещи механизми за административно сътрудничество между националните органи и за съдебни производства по отношение на връщането на паметници на културата, които са изнесени незаконно от територията на нашите държави”, изтъкна в приветствието си министър Петър Стоянович. Той отбеляза също, че България има вече немалък опит по прилагането на Конвенцията, както и добра координация между компетентните органи на национално ниво: Министерство на културата, Висша касационна прокуратура, Държавна агенция „Национална сигурност” и Национална следствена служба. „Усилено работим и за създаването на т.нар. „културна полиция” - специализирано звено, което да работи за опазване на нашето културно наследство”, допълни д-р Петър Стоянович.
В словото си откриването на форума в НДК, на който експерти от цял свят обсъждат Конвенцията на ЮНЕСКО за предотвратяване незаконния внос и износ на културни ценности, той даде и редица положителни примери за опазване на уникалното ни културно наследство. „През 2011 г. канадските власти върнаха на България 21 000 антични предмети - монети, украшения, метални и стъклени предмети от гръцкото, римското, византийското, българското и османско културно наследство. Учените доказаха, че всички тези автентични ценности произхождат от земите на днешна България”, припомни д-р Петър Стоянович.
„Само преди месец успешно приключи и една няколкогодишна акция и от Аукционна къща „Сотбис” в Лондон ни бе върнат незаконно изнесен български ръкопис – дамаскин от началото на 19 век, а от друга държава – огърлица от римско злато от 3 век. Могат да бъдат изброени и още много примери, но по-важното е да продължат успешните ни практики за прилагане на Конвенцията на ЮНЕСКО”, отбеляза министър Стоянович. Едновременно с това, България даде своя принос и при разработването на предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз относно връщането на паметници на културата, които са незаконно изнесени от територията на държава членка. Нашата основна цел при работата по този документ е да бъдат създадени по-ефективни мерки за защитата на културното наследство, както и за търсенето на по-добро взаимодействие с вече съществуващи в тази област международни споразумения, каквато е и Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г., допълни министърът на културата.
„Вярвам, че и занапред нашите съвместни усилия ще бъдат насочени към опазването на световната съкровищница на човечеството, част от която е културното наследство на всяка една държава. Пожелавам ви успешна работа и се надявам престоят ви в България да бъде не само ползотворен, но и приятен”, каза д-р Петър Стоянович в приветствието си към представителите на 19 държави, които ще обсъждат Конвенцията на ЮНЕСКО за предотвратяване незаконния внос и износ на културни ценности.
Представители на 19 държави пристигнаха у нас, за да вземат участие в експертната група на Бюрото на Комитета, чиято основна цел е изготвянето на оперативни насоки за прилагане на Конвенцията.
Престижното събитие в НДК бе открито днес от министъра на културата д-р Петър Стоянович, който подчерта, че за него е удоволствие да приветства с „Добре дошли” в България всички участници в работната среща на Бюрото към Спомагателния комитет на Конвенцията на ЮНЕСКО за мерките, насочени към забрана и предотвратяване на незаконен внос, износ и прехвърляне на правото на собственост на културни ценности.
„За Министерството на културата е чест да бъде домакин на тази среща и аз съм сигурен, че тя ще бъде успешна. Едва ли трябва да убеждавам някого от присъстващите в тази зала, че важността на културното наследство за обществото ще нараства все повече през настоящото столетие. В днешния свят, изправен пред предизвикателства от икономически, социален и екологичен характер, креативността, знанията, многообразието, историята и красотата, които наследството носи или провокира, стават все по-важен фактор за мира и прогреса. Обменът на културни ценности между страните с научна, културна и образователна цел разширява знанията за човешката цивилизация, обогатява културния живот на всички народи и поражда взаимно уважение и разбиране между страните и ние сме длъжни да охраняваме своето наследство от опасности като кражба, нелегални разкопки и незаконен износ. Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г. ни дава много добра основа, върху която да стъпим. Общите усилия на страните по Конвенцията следва да продължат към окончателното разработване на оперативните насоки за нейното прилагане, към утвърждаване на работещи механизми за административно сътрудничество между националните органи и за съдебни производства по отношение на връщането на паметници на културата, които са изнесени незаконно от територията на нашите държави”, изтъкна в приветствието си министър Петър Стоянович. Той отбеляза също, че България има вече немалък опит по прилагането на Конвенцията, както и добра координация между компетентните органи на национално ниво: Министерство на културата, Висша касационна прокуратура, Държавна агенция „Национална сигурност” и Национална следствена служба. „Усилено работим и за създаването на т.нар. „културна полиция” - специализирано звено, което да работи за опазване на нашето културно наследство”, допълни д-р Петър Стоянович.
В словото си откриването на форума в НДК, на който експерти от цял свят обсъждат Конвенцията на ЮНЕСКО за предотвратяване незаконния внос и износ на културни ценности, той даде и редица положителни примери за опазване на уникалното ни културно наследство. „През 2011 г. канадските власти върнаха на България 21 000 антични предмети - монети, украшения, метални и стъклени предмети от гръцкото, римското, византийското, българското и османско културно наследство. Учените доказаха, че всички тези автентични ценности произхождат от земите на днешна България”, припомни д-р Петър Стоянович.
„Само преди месец успешно приключи и една няколкогодишна акция и от Аукционна къща „Сотбис” в Лондон ни бе върнат незаконно изнесен български ръкопис – дамаскин от началото на 19 век, а от друга държава – огърлица от римско злато от 3 век. Могат да бъдат изброени и още много примери, но по-важното е да продължат успешните ни практики за прилагане на Конвенцията на ЮНЕСКО”, отбеляза министър Стоянович. Едновременно с това, България даде своя принос и при разработването на предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз относно връщането на паметници на културата, които са незаконно изнесени от територията на държава членка. Нашата основна цел при работата по този документ е да бъдат създадени по-ефективни мерки за защитата на културното наследство, както и за търсенето на по-добро взаимодействие с вече съществуващи в тази област международни споразумения, каквато е и Конвенцията на ЮНЕСКО от 1970 г., допълни министърът на културата.
„Вярвам, че и занапред нашите съвместни усилия ще бъдат насочени към опазването на световната съкровищница на човечеството, част от която е културното наследство на всяка една държава. Пожелавам ви успешна работа и се надявам престоят ви в България да бъде не само ползотворен, но и приятен”, каза д-р Петър Стоянович в приветствието си към представителите на 19 държави, които ще обсъждат Конвенцията на ЮНЕСКО за предотвратяване незаконния внос и износ на културни ценности.