Божия Благословия За Шествието На Таланта И Духа, Организирано От Министерството На Културата

Божия Благословия За Шествието На Таланта И Духа, Организирано От Министерството  На Културата


   Над 1500 ученици и преподаватели от 7-те столични училища по изкуства и култура, водени от министъра на културата, д-р Петър Стоянович преминаха в празнично шествие по Софийските улици в деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий, 11 май 2014 г. Гвардейският представителен духов оркестър към Министерство на отбраната поведе шествието, а в първите редици ученици носеха иконата на Светите братя, цветя, венци и знамена. Шествието бе организирано от Министерството на културата като празник на таланта, духа, изкуството и културата. То премина през централните улици на София, спря пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий”, където пред паметника на Светите братя бяха поднесени цветя и венци и продължи до финалната точка – площад „Свети Александър Невски”. 
                                                        



   Камбанен звън и личната благословия на Негово Светейшество, Патриарх Неофит оповестиха празничния финал на шествието, а за радости изненада на събралото се множество пред храма над купола на катедралата „Свети Александър Невски” се появи ореол от дъга. Уникалната кръгла дъга накара всички да погледнат с изненада и радост към небето над храма. 

                                                                                                                 

   Изпълненията на Гвардейския духов оркестър, групата ученици-музиканти с тъпани от Националното училище за танцово изкуство и танцовите състави от всички останали училища по изкуствата, облечени в народни носии от всички краища на България, направиха шествието изключително вдъхновяващо и празнично. 

                                                                                                                


   Министър Стоянович благодари на всички ученици, преподаватели и граждани, които в неделния ден се включиха в тържественото шествие. „Този ден е не просто почивен ден за всички нас. В днешния ден трябва да ни водят духовен смисъл и вътрешна бодрост. След Великден, това е следващият голям празник за нас българите. Светите равноапостоли братята Кирил и Методий са направили така, че и днес ние да сме една истински духовна нация. Без култура няма да има българска нация и българска държава. Културата е не само първостепенна. Книжнина, духовност, изкуство и култура, това е, което ни отъждествява и ни прави значими пред света”. С тези думи министър Стоянович поздрави всички присъстващи пред храма.                                                                                       

   Главният секретар на Светия Синод, епископ Григорий благослови празничното шествие и участниците в него: „В този тържествен и най-български празник почитаме равноапостолите Кирил и Методий. Това е най-българският празник, защото може би без тях нямаше да я има България. Техният чутовен труд ги превърна в най-великите човеци и славяни. Да си спомним всички заедно за светите братя Кирил и Методий, да си спомним за тяхното велико дело”.



   След официалните приветствия, ученическият хор на музикалното училище „Любомир Пипков” изпълни „Върви, народе вързродени”, а децата от народния ансамбъл изпяха народни песни. Гвардейският духов оркестър закри тържественото шествие с вдъхновяващи изпълнения на народни хора, които учениците и гостите на празника затанцуваха на площада пред храма. Цветната феерия от красиви багри и шевици от народните носии на децата изпълни пространството и допринесе за магическия дух на днешния празник.

   Столичани, дошли да запалят свещичка в храма, както и групи от чужденци не спираха да снимат шареното и изпълнено с енергия и светлина хоро на учениците.






Водещи новини

Времето