Министър Петър Стоянович пожела на добър час на 19-тия Салон и поздрави организаторите и участниците в този престижен фестивал с Деня на Светите равноапостолни Кирил и Методий
С голям фолклорен концерт „Нощ на ансамблите” с участието на „Филип Кутев”, „Пирин” и „Тракия” при изключителен успех в препълнената зала 1 на НДК бе дадено началото на тазгодишния Салон на изкуствата.
Идеята трите най-големи и прочути български фолклорни състава - емблеми в музикалното и танцовото ни изкуство - ансамбъл “Филип Кутев”, “Тракия” и “Пирин”, да стъпят на една сцена в една единствена нощ – 11 май, за да премерят сили в „Нощ на ансамблите” в зала 1 на НДК, дълго ще се помни и коментира от почитателите на истинската българска фолклорна музика.
В церемонията на откриването на Салона участие взеха министърът на културата д-р Петър Стоянович, изпълнителният директор на НДК Пени Раева и проф. Пламен Джуров - артдиректор на фестивала „Софийски музикални седмици”, който тази година е партньор на Салона на изкуствата.
В приветствието си към организаторите, участниците и гостите в престижния фестивал министър Стоянович припомни, че е имало много трудни и драматични времена в българската история, в които сме нямали и самостоятелна българска държава. Но дори и тогава това, което ни е съхранило като една истински духовна нация и народ, са книжнината, духовността, изкуството и културата - това е, което ни отъждествява и ни прави значими пред света, изтъкна в словото си д-р Петър Стоянович и пожела на добър час на Салона.
В разнообразната програма на 19-тия Салон на изкуствата са включени над 50 събития, сред които опера, балет, камерни, джаз и симфонични концерти, кино, театър и изложби. Множество изпълнения, както на български, така и на чуждестранни артисти от над 15 държави, ще радват жителите и гостите на София.