Министърът на културата д-р Петър Стоянович и посланикът на Република Франция в България Н.Пр.Ксавие Лапер дьо Кабан подписаха на 15 май 2014 г. предварително споразумение за организиране на изложба в Музея "Лувър", посветена на антична Тракия.
Изложбата ще бъде представена в прочутия музей през периода април - юли 2015 г. и ще включва около 200 експоната, основно от фондовете на български музеи.
Куратори на изложбата са г-н Жан-Люк Мартинез /президент-директор на парижкия „Лувър”/, проф. д-р Тотко Стоянов, доц. д-р Милена Тонкова, г-жа Негин Матьо и г-н Александър Баралис.
По време на престоя си в България делегацията от Лувъра заедно с българските куратори и археолози посетиха музеите във Враца, Шумен, Варна, Бургас, Несебър, Созопол, Стара Загора, Казанлък, Пловдив, Септември и София. Експертите от Лувъра видяха и гробниците в Долината на тракийските царе край Казанлък, като посетиха и Свещарската гробница в област Разград.
Българските и френските колеги работеха съвместно по изготвянето на концепция на изложбата, извършването на подбор на експонати и съставянето на предварителен списък.