На проведената на 19 май 2014 г. среща министър Стоянович сподели, че според него отношенията между двете държави са пример за подражание и България, в лицето на Министерство на културата, черпи опит в сферата на културните политики и развитието на културната дипломация именно от добрите практики, наложени от Институт „Балаши”.
Д-р Пал Хатош, генерален директор на Институт „Балаши”, изрази благодарност към министър Петър Стоянович за неговата визита и заяви, че освен установеното сътрудничество между България и Унгария, съществува вярно приятелство от дълги години. Пал Хатош представи дейността на Унгарския културен институт в София „Балаши” и неговото развитие през последните години.
Д-р Пал Хатош изрази своята позиция по отношение на нуждата от промяна и реорганизация на структурата на Българските културни институти: „Културната политика, това не е лукс за една държава, а необходимост."
Тази среща потвърди бъдещата съвместна работа между културните институти на двете държави и възможността България да черпи опит и да се запознае с наложения вече модел в организацията на унгарските културни институти зад граница, което е ценен ресурс за предстоящата реформа на българските културни институти.
Освен в сферата на културата екипът на Институт „Балаши” развива и дипломатически отношения с държавите, с които си партнира, включително с България. Това са и основни негови приоритети - културната дипломация и разпространение на унгарския език. Институт Балаши има представителсва в 23 държави по света. Последно са открити в Пекин, Истанбул, Белград и Загреб. Институт Балаши има силно развита дейност в сферата на книгоиздаването и превода на унгарска и чужда литература.
Унгарски лектори от Културния институт в София „Балаши” преподават в Софийския университет „Св.Климент Охридски” и в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. За последните 8 години са отпуснати стипендии за над 50 български студенти.
Ръководството на Института заяви своята подкрепа и желание за сътрудничество, както за създаването на единна структура на българските институти зад граница, така и във връзка с членството на държавите в Европейската мрежа на националните културни институти - ЮНИК, където членуват и България и Унгария.
Д-р Пал Хатош, генерален директор на Институт „Балаши”, изрази благодарност към министър Петър Стоянович за неговата визита и заяви, че освен установеното сътрудничество между България и Унгария, съществува вярно приятелство от дълги години. Пал Хатош представи дейността на Унгарския културен институт в София „Балаши” и неговото развитие през последните години.
Д-р Пал Хатош изрази своята позиция по отношение на нуждата от промяна и реорганизация на структурата на Българските културни институти: „Културната политика, това не е лукс за една държава, а необходимост."
Тази среща потвърди бъдещата съвместна работа между културните институти на двете държави и възможността България да черпи опит и да се запознае с наложения вече модел в организацията на унгарските културни институти зад граница, което е ценен ресурс за предстоящата реформа на българските културни институти.
Освен в сферата на културата екипът на Институт „Балаши” развива и дипломатически отношения с държавите, с които си партнира, включително с България. Това са и основни негови приоритети - културната дипломация и разпространение на унгарския език. Институт Балаши има представителсва в 23 държави по света. Последно са открити в Пекин, Истанбул, Белград и Загреб. Институт Балаши има силно развита дейност в сферата на книгоиздаването и превода на унгарска и чужда литература.
Унгарски лектори от Културния институт в София „Балаши” преподават в Софийския университет „Св.Климент Охридски” и в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. За последните 8 години са отпуснати стипендии за над 50 български студенти.
Ръководството на Института заяви своята подкрепа и желание за сътрудничество, както за създаването на единна структура на българските институти зад граница, така и във връзка с членството на държавите в Европейската мрежа на националните културни институти - ЮНИК, където членуват и България и Унгария.