Музеят „Борис Христов” постави началото на своя Десети фестивал - тази година посветен на 100-годишнината от рождението на своя патрон - още в Европейската нощ на музеите.
Софийският дом на великия оперен артист, педагог и дарител на ул. „Цар Самуил” 43 осъмна срещу 18 май, огласен от вдъхновения и ентусиазиран „Музикален маратон” на десетки млади изпълнтели от Нов български университет. След аплаузите, с които ги дари, многобройната и неуморна публика остана още часове наред, потопена в изкуството на прочутия творец, което музеят представи чрез видеокомпозиция с негови сценични превъплощения, разкази на съмишленици и колеги и откровения на самия Борис Христов.
На 18 май /неделя/ още в ранния следобед пред входа на Музея се изви огромна опашка от почитатели, които търпеливо чакаха ред, за да влязат в дома с благоговение и почит. Малко преди началния час на концерта – 17:30 - вратите се отвориха, за да приемат многократно повече публика, отколкото капацитетът на залата позволяваше. Мнозина ценители на оперното изкуство останаха на двора или на улицата, за да могат, макар и от разстояние, да слушат изпълненията на вокалната формация „Юлангело” с нейната програма „Борис Христов - посланик на българската песен”. Освен православните песнопения, прозвучаха и любими песни на бащата на Борис Христов - Кирил Христов-Совичанов.
Истинска новина в тази програма бе изпълнението на „Легенда за страшния канъ Крумъ” - народна песен, изпята от Борис Христов пред Цар Борис III на приема за Богоявление на 19 януари 1942 г. Благодарение на тази песен той получава държавна стипендия и заминава в Италия, където учи при маестро Рикардо Страчари. Солист бе басът Пламен Бейков - ученик на Маестрото от неговия последен клас в Рим. Забележително е, че по време на концерта диригентът Йосиф Герджиков още от самото начало влезе в диалог с аудиторията, като я превърна в истински съмишленик. С „Многолетствие” от Дмитрий Бортнянски и със ставане на крака всички се включиха в общ хор - поклон пред голямото изкуство и родолюбие на Борис Христов.
Денят бе и повод за мнозина от посетителите да споделят свои спомени и да донесат албуми, ноти и фотографии, които Елена Драгостинова, директор на Музея „Борис Христов”, прие с благодарност като реликви, обогатяващи експозицията.
Софийският дом на великия оперен артист, педагог и дарител на ул. „Цар Самуил” 43 осъмна срещу 18 май, огласен от вдъхновения и ентусиазиран „Музикален маратон” на десетки млади изпълнтели от Нов български университет. След аплаузите, с които ги дари, многобройната и неуморна публика остана още часове наред, потопена в изкуството на прочутия творец, което музеят представи чрез видеокомпозиция с негови сценични превъплощения, разкази на съмишленици и колеги и откровения на самия Борис Христов.
На 18 май /неделя/ още в ранния следобед пред входа на Музея се изви огромна опашка от почитатели, които търпеливо чакаха ред, за да влязат в дома с благоговение и почит. Малко преди началния час на концерта – 17:30 - вратите се отвориха, за да приемат многократно повече публика, отколкото капацитетът на залата позволяваше. Мнозина ценители на оперното изкуство останаха на двора или на улицата, за да могат, макар и от разстояние, да слушат изпълненията на вокалната формация „Юлангело” с нейната програма „Борис Христов - посланик на българската песен”. Освен православните песнопения, прозвучаха и любими песни на бащата на Борис Христов - Кирил Христов-Совичанов.
Истинска новина в тази програма бе изпълнението на „Легенда за страшния канъ Крумъ” - народна песен, изпята от Борис Христов пред Цар Борис III на приема за Богоявление на 19 януари 1942 г. Благодарение на тази песен той получава държавна стипендия и заминава в Италия, където учи при маестро Рикардо Страчари. Солист бе басът Пламен Бейков - ученик на Маестрото от неговия последен клас в Рим. Забележително е, че по време на концерта диригентът Йосиф Герджиков още от самото начало влезе в диалог с аудиторията, като я превърна в истински съмишленик. С „Многолетствие” от Дмитрий Бортнянски и със ставане на крака всички се включиха в общ хор - поклон пред голямото изкуство и родолюбие на Борис Христов.
Денят бе и повод за мнозина от посетителите да споделят свои спомени и да донесат албуми, ноти и фотографии, които Елена Драгостинова, директор на Музея „Борис Христов”, прие с благодарност като реликви, обогатяващи експозицията.
Както предварително бе обявено, и както традицията на този фестивал повелява, входът за концерта бе „С живо цвете за Градината на Борис Христов”. Така дворът на дома, който мнозина възприемат като храм, се изпълни с цветните дарове на обичта и преклонението.
Фестивалът „Борис Христов” бе поздравен с цветя от президента на Р. България Росен Плевнелиев, от председателя на Народното събрание и патрон на националните чествания Михаил Миков. Цветя и специално приветствие бе изпратено от министъра на културата д-р Петър Стоянович.
Фестивалните инициативи на музея продължават до 10 юли 2014 г. Най-ценните от тях се документират чрез аудио-видео запис.