Юнеско Партнира На Министерството На Културата За Честването На 100-Годишнината На Борис Христов В Брюксел

Юнеско Партнира На Министерството На Културата За Честването На 100-Годишнината На Борис Христов В Брюксел


   „За ЮНЕСКО е чест да се присъедини към организираното в Брюксел честване на 100-годишнината от рождението на Борис Христов на 21 май 2014 г. Борис Христов е европейска музикална легенда, покорила сцените в целия свят, и той ни дава забележителен пример за силата на културата, свързваща хората, улесняваща разбирателството и диалога в Европа“ - оценката принадлежи на г-жа Мари-Пол Рудил, ръководител на Службата на ЮНЕСКО в Брюксел.

 
   Не е случайно, че юбилеят на великия български бас Борис Христов е в календара на ЮНЕСКО за 2014 година – Организацията за образование, наука и култура на ООН партнира на Министерството на културата за отбелязването на юбилея на Борис Христов на територията на една от институциите на ЕС в сърцето на Европа.

 
   След концерта на двамата талантливи български певци Катерина Груева и Иван Тирион в Брюксел ще бъде официално открита и изложбата „Молитвата на Борис Христов“, подготвена от музиколога д-р Магдалена Манолова и от дизайнера Орлин Атанасов с фотографии на Мирчо Сливенски и с автентични архивни кадри. 14-те стилни пана пресъздават незабравимите за българите мигове от 70-те години на миналия век, когато знаменитият бас записа за „Балкантон“ „Многая лета“ и други църковни песнопения в храма „Св. Александър Невски“. „В София се случи чудо, около храма дни наред се тълпяха стотици граждани с надежда да зърнат и да чуят могъщия благослов на Борис Христов“, свидетелства музикалната критика отпреди четиридесет години. Министър Петър Стоянович също отбелязва със задоволство, че в Брюксел, в Атриума на сградата „Жак Делор“, публиката ще се потопи в уникалната атмосфера от записите в катедралата „Св. Александър Невски“, ще види филма за световната кариера на Борис Христов и ще слуша със задоволство изпълненията на двама негови млади последователи на световната оперна сцена.


   В архивите на Кралската опера в Антверпен са запазени и не по-малко развълнувани отзиви на фламандския печат за турнето на Борис Христов през октомври 1951 г. в Белгия. „Борис Христов като Годунов“, „Царствен глас“, „Божествено“…Факсимиле от 11-те статии е публикувано и в нарочно издадената брошура за честването на вековния юбилей на артиста в Брюксел.


   В сряда вечерта в Брюксел зрителите ще видят и филма на режисьора Георги Тошев „Писмо от Тоскана“. Както филмът „Писмо от Тоскана“, така и изложбата „Молитвата на Борис Христов“ са подготвени със съдействието на Министерството на културата и са част от Националната програма за отбелязването на 100-годишнината на българския певец, която е в календара на ЮНЕСКО за цялата 2014 г.



Водещи новини

Времето