Георги Софкин: Да Си Спомним За Големия Български Художник Георги Павлов-Павлето, Който Утре Би Навършил 101 Години

Георги Софкин: Да Си Спомним За Големия Български Художник Георги Павлов-Павлето, Който Утре Би Навършил 101 Години


   На 13 септември 2014 г. големият български художник Георги Павлов-Павлето би навършил 101 години. Един от най-изявените наши живописци си отиде от този свят през 1995 г., но нямаме право да забравяме неговото творчество и послания, заяви президентът на организацията "Малки европейци" Георги Софкин.

   След като Министерството на културата организира юбилейна изложба по повод 100-годишнината на Павлето в Националната художествена галерия през 2013 г., сега е време да се издигне и скромен паметник на художника, предлага президентът на организацията "Малки европейци" Георги Софкин.

   Най-подходяща локация за бъдещия паметник на Павлето е близо до дома му на кръстовището на улиците "Г.С.Раковски" и "Московска" в столицата, препоръчва Софкин.

   Георги Павлов - Павлето е роден в гр. Чипровци през 1913 г. Първата му творба се появява на Общата художествена изложба в София през 1939 г. Той оставя след себе си огромно и разнообразно като изяви художествено наследство в областта на живописта, илюстрацията, художествената критика и поезията. Известен е със своите пейзажи, градски пейзажи, портрети и интериори. Негови творби са притежание на НХГ, СГХГ, много художествени галерии в страната и частни колекции у нас и в чужбина.



Водещи новини

Времето