Трето Издание На Изложба На Съвременни Български Художници От Чужбина „Толкова Близо, Толкова Далече” Ще Гостува От 18 До 26 Ноември В Ндк

Трето Издание На Изложба На Съвременни Български Художници От Чужбина „Толкова Близо, Толкова Далече” Ще Гостува От 18 До 26 Ноември В Ндк


   От 18 до 26 ноември т.г. на третия етаж в НДК изложбата „Толкова близо, толкова далече” за трета поредна година ще събере на едно място в общ формат български творци, живеещи и работещи в различни точки по света. Това престижно културно събитие привлича все повече български творци от Европа и Северна Америка, които показват и споделят своето изкуство пред българската публика. Изданието през 2014 г. е под патронажа на президента на Р. България Росен Плевнелиев.


   Изложбата вече се наложи като регулярна и успешна творческа матрица, като идеята за тази платформа допринася за популяризирането на авторите „у дома”, за формирането на разнообразен културен климат и вдъхновение за ценителите на изкуството в столицата. Участниците в тазгодишното издание са 18 – Борис Праматаров (Белгия), Боряна Венциславова (Австрия), Василен Васевски (САЩ), Величка Атанасова (Франция), Елена Мицева (Австрия), Елизабет Талауер (Германия), Елизабета Цветкова (Италия), Зорница Калинова (Австрия), Иван Петков (Австрия), Калина Данаилова (Италия), Лиляна Станкова (Франция), Наско Пелев (Канада), Нестор Ковачев (Австрия), Николета Керинска (Франция), Паола Минеков (Великобритания), Рафийе Караджа (Турция), Татяна Канева (Испания) и Христина Ташева (Холандия).


   Куратори на изложбата са Мила Ангелова-Старейшинска и Ния Табакова, главен организатор на събитието е Снежана Йовева-Димитрова, а творчески консултант - проф. Греди Асса.


   Националният дарителски фонд „13 века България” е инициатор и организатор на третото издание на изложбата в партньорство с Държавната агенция на българите в чужбина, Министерство на културата, Столична община, Асоциация за развитие на София и Национален дворец на културата. Основен спонсор на събитието е Аурубис България и с подкрепата на: Държавна агенция за българите в чужбина, хотел „Ники” и Dabov Speciality Coffee. Медийни партньори са БНТ, БТА, SofiaLive, в. „Култура”, електронните медии „Въпреки” и „Актуално”.


   С партньорството на Асоциация за развитие на София, НДФ „13 века България” организира дискусия на 19 ноември от 10 ч. в НДК, ет. 3, на тема: Съвременното изкуство: „Толкова близо, толкова далече”. Участие в нея ще вземат творци, пристигнали за откриването на изложбата, изследователи, куратори, изкуствоведи. Целта на дискусията е да активира международното измерение на културното предлагане в София в контекста на предизвикателствата и динамиката на времето.



Водещи новини

Времето