Вежди Рашидов Ще Подари На Милчо Левиев Бронзов Портрет На Големия Български Художник Йоан Левиев (1934 - 1994)

Церемонията ще се състои в зала „Колегиум” на Министерството на културата на 7 септември 2015 г. от 11:30 часа
На специална церемония в зала „Колегиум” на Министерството на културата на 7 септември т.г. /понеделник/ от 11:30 часа министър Вежди Рашидов ще подари на легендарния джаз музикант и композитор Милчо Левиев бронзов портрет на забележителния български творец Йоан Левиев (1934-1994), който е негов брат.
Талантливият живописец и монументалист Йоан Левиев си отиде сравнително рано от този свят – едва на 59 години, но остави след себе си ярки и запомнящи се произведения.
Вежди Рашидов е изваял от бронз портрета на прочутия пловдивски творец Йоан Левиев през далечната 1987 година. Рашидов не крие, че го е свързвало и голямо приятелство с този изключителен български художник. На церемонията в понеделник в Министерството на културата Вежди Рашидов ще разкаже и за историята на създаването на бронзовата пластика.
Заедно с художниците Енчо Пиронков, Георги Божилов, Димитър Киров, Колю Витковски и Христо Стефанов, Йоан Левиев е част от прочутата „Пловдивска школа на 60-те“. Новаторският подход към изкуството определя целия творчески път на Йоан Левиев. Той работи в областта на кавалетната и монументалната живопис, създава стенописи, декоративни пана и мозайки. Очарованието на Стария Пловдив се появява много често в неговите картини.
"Йоан Левиев е емблема от поколението на 60-те години. Той настройва българското изкуство към европейските стандарти. Тогавашното поколение художници вървяха с главата напред. Търсеха революция в изкуството, но всеки запази автентичността си на рисуване. Йоан Левиев имаше ярка гражданска позиция, той казваше истината в изкуството с гръмогласен тон, но беше и раним. Художници като него пренесоха изкуството на улицата, като искаха да въздействат на публиката, която не влиза в изложбените зали", казва за неговото творчество изкуствоведът Краси Линков.
Йоан Левиев се изявяваше в различни жанрове: фигурална композиция, натюрморти, портрети, пейзажи. Неговите автопортрети са много, но често не се побират в рамките на жанра. Левиев понякога вграждаше образа си и в монументални произведения, и в кавалетни картини, гледа ни и от рисунки. Както сериозно, така и нерядко със самоирония.