За Първи Път Националната Ни Библиотека „Св. Св. Кирил И Методий” Ще Има В Москва Зала За Читатели

За Първи Път Националната Ни Библиотека „Св. Св. Кирил И Методий” Ще Има В Москва Зала За Читатели


  В Москва ще бъде открита виртуална зала за читатели на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий". Идеята е продължение на Програма „Нов български роман”, споразумение за която министър Вежди Рашидов подписа през 2012 г. в Москва заедно с Екатерина Гениева – тогавашен директор на Държавната библиотека за чуждестранна литература.

  Залата за читатели на Националната ни библиотека ще бъде в сградата на Библиотеката за чуждестранна литература (БИЛ) в Москва и реципрочно ще има виртуална зала на Библиотеката за чуждестранна литература в Националната библиотека в София. Това ще бъде първата чуждестранна дигитална библиотека, която ще заработи в БИЛ - Москва.





Директорът на Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" Боряна Христова, Директорът на БКИ-Москва Павел Васев и зам.-директорът на БКИ-Москва Буряна Ангелакиева договарят условията за откриване на първата българска зала за читатели с руската страна



 Това бе договорено на срещата между Генералния директор на БИЛ Вадим Дуда и проф. Боряна Христова, на която присъстваха директорът на Българския културен институт в Моска - Павел Васев и ръководители на отдели от БИЛ. На тази първа среща на директорите на двете институции бяха обсъдени основните направления за сътрудничество между двете библиотеки, което предвижда съвместни изследвания; предоставяне на печатни издания за публикация на научни статии; книгообмен на ценни енциклопедии, справочници, монографии; организиране на изложби, конференции, семинари; провеждане на мероприятия за повишаване квалификацията на сътрудниците, включващи обмяна на опит и тренинги.

 

 

  Досега не сме имали българска читалня в руска библиотека. Важна роля в новата инициатива ще има културно-историческото наследство под формата на ръкописи и архивни документи, каза пред БНР проф. Боряна Христова, директор на националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий". Това, по думите й, е показателно за интереса към българската книга в цялото й многообразие.

 

  Боряна Христова отбеляза, че руската страна има интерес към целия ни фонд, но особено подчертан е той към енциклопедични издания и исторически изследвания, към всичко онова, което ще обогати представите на руския читател за България.

 

  Русия е много по-напред в дигитализацията от нас, те имат огромни масиви с бази данни, които са готови да споделят с нас, разказа проф. Христова.

 

 

  Обсъжданите въпроси предстои да залегнат в договор между Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий" и БИЛ „М. И. Рудомино", който се предвижда да бъде подписан в България при посещение на делегация от БИЛ, ръководена от Генералния директор Вадим Дуда по случай 24 май -  Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.



Водещи новини

Времето