Министърът на културата Вежди Рашидов приветства участниците в Международния Вагнеров симпозиум, посветен на българската постановка на „Пръстена на Нибелунга”. Организатори на проявата „Космосът, наречен Вагнер”, която се състоя на 27 май в Гьоте-институт в столицата, са: Софийската опера и балет, Българската академия на науките и Гьоте-институт - България.
Гост-лектор на симпозиума бе проф. Ханс-Петер Леман от Германия, а модератор - Клаус Биланд (Германия/ Австрия).
За участие в дискусията бяха поканени: акад. Пламен Карталов, режисьор, директор на Софийска опера и балет; акад. Людмил Стайков, директор на Студиен аудио-визуален комплекс при НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“; Енцио Ветцел, директор на Гьоте-институт - България; Манфред Майрхофер, диригент, Австрия; Уилиям Люис, тенор/ вокален педагог, САЩ; Вера Петрова, режисьор, зам.-директор на Софийска опера и балет; Велизар Генчев, диригент, Софийска опера и балет; д-р Петър Пламенов, СУ „Св. Климент Охридски“.
От името на министър Рашидов заместник-министърът на културата Боил Банов поздрави гостите на престижния форум. Ето и част от текста на поздравлението:
„Щастлив съм, че Софийската национална опера подчерта с изпълнението на целия Пръстен в родината на Рихард Вагнер своите международни претенции и артистичната си класа. Голяма чест е за националния ни институт и за възхитителната творческа дързост на неговия директор акад. Пламен Карталов, че точно те за първи път показаха „Пръстенът на Нибелунга“ във Фюсен – градът на Вагнер, където никога досега забележителната Вагнерова творба не бе показвана. България върна духа на Вагнер в Бавария и не случайно премиерът Хорст Зеехофер оцени проекта като изключително художествено събитие с ценен принос към европейското разбирателство под знака на музиката.
Българската и международната критика също дадоха високи оценки на постановката на тетралогията на Вагнер. През 2013, 2014 и 2015 г. „Пръстенът на нибелунга” беше гледан от зрители от пет континента, които нарекоха София „Българския Байройт”.
Днес, благодарение на общите усилия на Министерството на културата на Р. България, на Софийската опера и балет, на Българската академия на науките и на Гьоте-институт България, специалистите и почитателите на високото изкуство ще имат уникалната възможност да обменят ценен опит и да издигнат междукултурния диалог на още по-високо ниво.”
Акад. Пламен Карталов сподели: „За мен беше много важно този интерес, който в продължение на четири години вече привлича публика от целия свят в София, да бъде проверен и показан и в родината на композитора. Така че, закономерно, дълбоко подчертавам - беше важно ние да покажем нашата продукция и в чужбина и то в Германия”.
Режисьорът Ханс-Петер Леман, който бе поканен за гост лектор на симпозиума даде своята оценка за постановката: „Думите на Вагнер бяха предадени много добре, а те гласяха, че ако искаш да донесеш любов на света, трябва да преодолееш егоизма. Заради това той създава своите опери и ги пише като поет и композитор едновременно, заради това го обичам”.
Още информация за събитието и снимки вижте тук.