На 3 юни от 18 ч. в Арт-галерията на НДК бяха връчени грамотите на наградените ученици в Националния младежки конкурс за изящни, приложни изкуства и дизайн, който се провежда за десети път в град София. След това беше открита и изложбата, в която участват със свои произведения 222 ученици от 13 училища по изкуствата от цялата страна от VIII до XI клас. Настоящото издание на конкурса е организирано от Министерството на културата, съвместно с Националния дворец на културата, в рамките на Салона на изкуствата.
Бяха присъдени 39 награди в 14 специалности - живопис, графика, скулптура, художествена керамика и стъкло, художествена дърворезба и мебел, художествена обработка на метали, художествена тъкан и мода, рекламна графика, графичен дизайн, илюстрация и оформление на книгата, детски играчки, иконопис, стенопис, пространствен и промишлен дизайн, театрален, кино и телевизионен декор.
Конкурсът е включен в Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби за 2016 г., приета от Министерски съвет.
Учениците от училищата по изкуствата до 18-годишна възраст, класирани на първо, второ и трето място, ще получат едногодишни стипендии в размер на 135 лева месечно. Те имат възможност също така да кандидатстват за еднократно финансово подпомагане за участие в майсторски клас или пленер.
Изложбата продължава до 13 юни и ще завърши с конференция, посветена на обучението по изкуствата.