Кратък Отчет На Министерството На Културата За Изпълненото В Сферата На Културата От М. Ноември 2014 Г. Досега

Кратък Отчет На Министерството На Културата За Изпълненото В Сферата На Културата От М. Ноември 2014 Г. Досега


С цялата си дейност Министерството и неговите структури работят по посока на утвърждаването на културата като един от приоритетите при осъществяване на социалните и духовните политики на страната. Само за две години бяха постигнати видими успехи в областта на: опазването и социализацията на културното наследство; за реализирането на проекти в областта на музейното дело; за дигитализация на музейните и библиотечните фондове; значими театрални и музикални проекти, за мобилност на младите; за образователни програми; за археологически проучвания; за увеличение на основните стандарти за издръжка на субсидираната численост в културни институти.

 

 

Министър Рашидов подписа ново петгодишно Споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и Музея Лувър. България е единствената страна с подобен договор със световния Музей.

 

Внесени бяха изменения и допълнения на Закона за културното наследство, така че да се гарантира още по-добра грижа за паметниците на културата, както и промени в Закона за авторското право и сродните му права и Закона за радиото и телевизията с оглед съобразяването им с Европейските стандарти и директиви.

 

Изцяло беше ремонтирана и обновена материалната база на значими културни институти като театрите в Пловдив, Бургас и Шумен, училището по изкуствата в Плевен, Класическата гимназия – НГДЕК в София, Националното училище за танцово изкуство в София, Къща - музей „Иван Вазов” в Сопот и в София, къща-музей „П. К. Яворов” в София. Алеята на творците също бе благоустроена.

 

Завършен бе с европейски средства големият проект за столичното Ларго, което преобрази центъра на София.

 

Изградена бе с европейско финансиране новата Национална галерия „Квадрат 500” в София.

 

Министерството на културата реализира проекти за опазване и социализация на значими за българската история и архитектура културни ценности с национално значение като Акве Калиде в Бургас, Музейна експозиция в Метоха към Желязната църква в Истанбул, Римската крепост „Сексагинта Приста”; „Трапезица“ във Велико Търново; Цари Мали град; Продължава работата по реставрацията на Голямата базилика в Плиска.

 

Производството на Чипровските килими вече е в Световната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.  Рибарското селище „Ченгене скеле“ до гр. Бургас беше вписано в Националната листа на елементите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

 

Министерството на културата организира впечатляващата изложба на Роден в София – това беше първо представяне на Роден в България. В София  бе показана и престижната изложба на Пикасо.

 

Уникалната изложба „Епопея на тракийските царе“ в Лувъра  беше не само  най-впечатляващото събитие в българо-френските културни отношения, но бе  обявена в Европа за най-добрата изложба на 2015-та година.

Изключително успешно беше гостуването на Софийската опера в Германия (Фюсен), където за първи път бе представен цикълът „Пръстенът на Нибелунга“, както и гастролът на операта ни в Япония.

 

Организирахме честване на 100-годишнината на българското кино със серия събития през цялата 2015 година у нас и в чужбина. 100-годишнината беше отбелязана и по време на Международния филмов фестивал в Кан през м. май 2015 г., смятан с основание за един от най-престижните кинофоруми в света. Знаковото кино „Одеон” в сърцето на столицата заработи с пълна сила след основен ремонт.

 

Министърът на културата Вежди Рашидов договори страната ни да подпише споразумения за създаване на филмови копродукции и споразумения за двустранно сътрудничество в областта на културата с редица държави, като Италия, Мароко, Турция, Китай, Израел.  

 

Сключени бяха браншови колективни трудови договори в областта на театралното изкуство, на библиотеките, на музеите и художествените галерии, с които се гарантират по-добри условия на труд и възнаграждения, като се отчитат спецификите на труда на работещите в тези сектори.

 

За 2016 година бяха осигурени допълнително 10 милиона лева за държавните и общинските музеи, галерии и библиотеки, основно за увеличаване на възнагражденията в тези организации.

 

Национално училище по изкуства „Добри Христов" във Варна, по силата на вече подписан договор за безвъзмездна финансова помощ по първото одобрено проектно предложение по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., ще бъде реконструирано. Проектът на стойност над 3,6 млн. лв. се реализира в рамките на процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-3.001 „Култура и спорт в училище“ с конкретен бенефициент Министерство на културата. 3,6 млн. лв. са одобрени за реконструкция и закупуване на музикални инструменти на Националното училище по изкуствата "Добри Христов", а още 6 млн. лв. ще бъдат вложени в ремонта на театъра, който ще започне догодина. По същата програма „Региони в растеж” ще се ремонтира и Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” в Котел.

 

 

До края на месец ноември 2016 г. ще приключат и финансираните от Министерството на културата консервационно-реставрационни дейности по следните недвижими културни ценности:

 

-         Кремиковския манастир „Свети Вмчк. Георги Победоносец”;

-         Тракийската гробница на Севт III в могилата ,,Голямата Косматка“ край гр. Шипка;

-         Църквата ,,Успение Богородично“ в Троянския манастир ,,Успение Богородично“;

-         Средновековната църква ,,Света Богородица Витошка“ в Драгалевския манастир; 

-         Църква ,,Св. Параскева” в село  Таваличево, община Кюстендил;

-         Църква ,,Свети Георги”, с. Голямо Белово;

-         Външна крепостна стена на праисторическия солодобивен и градски център Провадия – Солницата;

-         Ремонт на покривната конструкция и на консервационните и реставрационни работи по дървени елементи и конструкции в Къща - музей ,,Ласло Наги”- Смолян;

-         Завършване на  художествената консервация и реставрация  на иконите,  иконостаса, владишкия трон в църква ,,Рождество Пр. Богородица“, с. Плаково, област Велико Търново.

 

Подготвен е и предстои реализацията с европейско финансиране на мащабен проект за дигитализация на архивните фондове на Националния институт за недвижимо културно наследство, на стойност 2 млн. лв.

 

Последните две години Министерството на културата финансира на конкурсен принцип значими театрални, оперни и симфонични проекти от български и световни автори, фестивали със световно и национално значение, музейни експозиции и прояви на любителското творчество на стойност над 2,5 млн. лв.

 

Усъвършенстван беше моделът и се увеличиха стандартите за финансиране на културните институти от сценичните изкуства, в резултат на което се увеличи броят на зрителите, като размерът на финансирането на тези организации през настоящата година ще надхвърли 70 млн. лв.

 

Национален фонд „Култура” през последните две години предостави финансова подкрепа за над 400 творчески проекта, насочени към развиване на културния сектор.



Водещи новини

Времето