България се присъединява към европейската харта за противодействие на затлъстяването

България се присъединява към европейската харта за противодействие на затлъстяването

Европейска харта за противодействие на затлъстяването ще бъде приета по време на Европейската министерска конференция, която ще се проведе от 15 до 17 ноември в Истанбул. Срещата е под мотото “Диета и физическа активност за здраве”. От българска страна новият политически документ ще бъде подписан от заместник-министъра на здравеопазването д-р Валери Цеков, който ръководи българската делегация на форума.

Министрите и делегатите, присъстващи на Европейската министерска конференция на Световната здравна организация, заедно с регионалния директор за Европа на СЗО, в присъствието на комисаря на Европейския съюз по здравеопазване и защита на потребителите, ще приемат Европейска харта за противодействие на затлъстяването. Тя ще предостави политическо ръководство и стратегическа рамка за действие в региона.

За участие в работата на конференцията са поканени правителствени делегации на високо ниво от 53-те страни-членки на Европейския регион на Световната здравна организация, представители на Европейската комисия, ООН и свързаните с ООН организации (FAO, UNICEF), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Международната организация на труда, Съвета на Европа, Световната банка, неправителствени организации, наблюдатели и експерти.

По време на срещата ще бъдат дискутирани националните политики и международните ангажименти за справяне с проблемите на затлъстяването. Епидемията затлъстяване поставя едно от най-сериозните предизвикателства за общественото здраве в Европейския регион на СЗО. Половината от възрастното население и една пета от децата са с наднормено тегло, като броят на хората с този проблем се е увеличил 3 пъти за последните 20 години.

СЗО обръща сериозно внимание на проблема, тъй като наднорменото тегло и затлъстяването са в основата на незаразните заболявания. Те скъсяват продължителността на живота и въздействат неблагоприятно върху качеството му. Над 1 млн. смъртни случаи годишно в Европа се дължат на болести, свързани с наднорменото тегло. Особено тревожна е тенденцията при децата и юношите. Годишният ръст на случаите на затлъстяване при тях е 10 пъти по-висок от този през 1970 г.

Затлъстяването засяга икономическото и социалното развитие на страните и формира 6% от разходите за здравеопазване в Европейския регион. В основата на епидемичното нарастване са драматичното намаляване на физическата активност на населението и смяната на диетичния модел. Наблюдава се увеличена консумация на енергийно-наситени и бедни на хранителни вещества храни и напитки, прием на много мазнини, сол и захари в комбинация с ниска консумация на плодове и зеленчуци. Данните от проучванията сочат, че две трети от възрастното население в повечето европейски страни не са достатъчно физически активни, за да осигурят и поддържат добро здравословно състояние. Затлъстяването вече не е синдром на богатите общества, то е точно толкова преобладаващо и в развиващите се страни, и в страните с икономики в преход, особено в контекста на глобализацията, по данните на СЗО.

Създаването на сериозно международно координирано действие за борба със затлъстяването е предизвикателство и възможност за преобръщане на тенденцията и поставяне под контрол на епидемията през следващото десетилетие. За постигането на мобилизация и колаборация между различните сектори се изисква политическа воля и ръководство на най-високо ниво, ангажираност на правителствата на страните-членки от Европейския регион на СЗО.

Водещи новини

Времето