Заместник-министър Любомир Ганчев участва в дискусия на тема „Интелектуалната собственост – основа за икономическо, социално и културно развитие“

Заместник-министър Любомир Ганчев участва в дискусия на тема „Интелектуалната собственост – основа за икономическо, социално и културно развитие“

„Днес глобалната икономика става все по-свързана и технологична, правата на интелектуалната собственост и тяхната ефективна защита имат все по-важна роля за насърчаване на творчеството, креативността и иновационната активност, които са основа не само за икономическото, но и за социалното и културно развитие на всяко общество“. Това заяви заместник-министърът на икономиката Любомир Ганчев, който участва в дискусия на тема „Интелектуалната собственост – основа за икономическо, социално и културно развитие“, организирана от Патентно ведомство по повод Световния ден на интелектуалната собственост. На събитието присъстваха още Петко Николов, председател на Патентно ведомство, Георги Тодоров, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Валери Тарандов, заместник-министър на Министерство на правосъдието.

Заместник-министър Ганчев заяви, че през 2016 г. страната ни се нарежда на 66-то място по защита на интелектуалната собственост в света, а недостатъчното познаване и слабо прилагане на различните способи за получаване на закрила в областта на интелектуалната собственост и ниското използване на иновативния потенциал са основните предизвикателства, пред които страната ни е изправена.

„Икономическата политика на Министерство на икономиката е фокусирана върху иновациите като основен фактор за повишаване добавената стойност в икономиката. Само чрез надграждане и развитие на нови идеи, технологии, продукти и услуги, можем да повишим стандарта си на живот и да генерираме конкурентни предимства, които да изведат България по пътя на ускореното икономическо развитие“, заяви зам.-министър Ганчев и добави, че развитието на сектори с високо ниво на знание ще допринесе за привличане и задържане на младите хора в страната.

Заместник-министър Ганчев изтъкна, че иновативните проекти са приоритет в новия програмен период и в бюджета са предвидени повече средства за националното им съфинансиране. Той допълни, че основният финансов инструмент за реализация на заложените в Иновационната стратегия за интелигентна специализация цели е Оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г., която подкрепя клъстери, офиси за технологичен трансфер и технологични центрове, различни агенции и ведомства, предоставящи услуги в полза на бизнеса. „Една от основните цели на ОПИК е да се увеличи делът на иновативните предприятия, като се очаква да бъдат подпомогнати повече от 9 000 предприятия и да се мобилизират повече от 1 млрд. евро частни инвестиции”, поясни зам.-министър Ганчев.

Заместник–министърът на икономиката отбеляза, че все повече МСП и организации имат доверие в Оперативната програма и това обуславя големия брой проекти, които се получават при всяка обявена процедура за предоставяне на безвъзмездна помощ. Това от своя страна е довело до обективни забавяния при оценителните процеси, но Министерството на икономиката е наваксало всички закъснения.

Петко Николов, председател на Патентно ведомство, поясни, че тази година Световният ден на интелектуалната собственост е под мотото „Иновациите – подобряване на нашият живот“. „Отбелязването на този празник е повод за световната общност да обърне внимание на творчеството и новаторството, които са от особено значение за изграждането на един по-добър и по-модерен свят“, добави Николов.

Водещи новини

Времето