Симеон Дянков, министър на финансите на България, иска еврото за страната си, но независимо от това е доволен, че сегашната валутна криза малко го засяга. Това пише германското издание Die Welt във въведението си към интервю на българския финансов министър, публикувано в неделя.
Симеон Дянков познава добре Германия. Той е живял една година в Берлин през 1990 година, когато стената падаше и сегашната столица трябваше да се справи с наследството на разделена Германия. Едно историческо време и Дянков беше на правилното място по правилното време. Днес Дянков е финансов министър на България и отново е свидетел на едно навярно историческо време: кризата на дълга в еврозоната. И този път българинът е на правилното място в точното време, страната му не е част от валутния съюз. „Ние със сигурност искаме еврото\", казва той. „Но в момента сме щастливи, че можем да наблюдаваме събитията отстрани\", пише авторът.
До съвсем скоро кризата не ни тревожеше, защото публичните ни финанси бяха стабилни, но от това лято ни тревожи, защото кризата забави икономическият ръст в Европа и това засяга и България, казва пред изданието Симеон Дянков. По думите му, вече е ясно, че гръцката криза е и европейска криза. Правителството в България отдавна каза, че страната няма право на голям държавен дълг и че българските граждани не могат да живеят над възможностите си.
През последните две години в България са се преместили около 2000 фирми от Гърция и една от причините за това е сигурността. При нас ДДС е 20%, а в южната ни съседка е 26%, плоският данък у нас е 10%, а в Гърция той е 28%, припомня още Дянков. В допълнение, много гръцки граждани прехвърлиха парите си в български банки. Голяма част от тези средства дойде от гръцки граждани, които искаха да си приберат парите на сигурно място. Около 2,5 милиарда евро общо са постъпили в страната. От тях около 1 млрд. евро са от Гърция. За Германия това не са много пари, но за България са.
Ние се намираме в една икономически трудна зона, която обаче е относително стабилна. Това привлича фирми, капитал и работни места. Но аз бих предпочел съседите да са икономически добре - това ще стимулира търговията, коментира още финансовият министър пред Die Welt.