Основната цел на изданието е да направи преглед на добрите практики в областта на прогнозирането и моделирането на разходите за здравеопазване в избрани страни от ЕС.
В първата част на анализа са разгледани основните фактори, въздействащи върху публичните разходи за здравеопазване. Втората част прави преглед на методите за мотивирана оценка на публичните разходи за здравеопазване, като е обърнато специално внимание на методите разходи-ползи и разходи ефективност. В третата част са изложени методите за прогнозиране на публичните разходи за здравеопазване, като се акцентира върху методите с времеви редове, макросимулационните модели и микросимулационни модели. Анализирани са внедрените модели в Швейцария, Великобритания и Холандия, а също така и моделите, които се използват от Комитетът по европейски политики на ЕС и Международната организация по труда (МОТ). В заключителната част е направено предложение за внедряване на модела на МОТ в България.
Основните тенденции, които анализът идентифицира са:
- Факторите, въздействащи върху публичните разходи за здравеопазване трябва да бъдат моделирани и изследвани чрез симулационни сценарии, които биват свързани с динамични технологии и иновации, демография, икономически растеж, пазар на труда и здравен статус на населението;
- Растящите разходи за здравеопазване обуславят необходимостта на национално ниво от разработването на политики за тяхното ограничаване, както и от способи за оценка на относителната им ефективност;
- Прогностичните модели, базирани на здравния статус, са значително по-надеждни от методологиите, базирани предимно на демографията.
- Поради навлизането на здравните сметки в България и с оглед на наличната и достъпна информация, моделът на МОТ се явява оптимално решение за прогнозирането на публичните разходи за здравеопазване.
Бюлетинът можете да намерите тук.