Симеон Дянков: Опак Е Основен Инструмент За Провеждане На Административната Реформа

Симеон Дянков: Опак Е Основен Инструмент За Провеждане На Административната Реформа

Оперативна програма „Административен капацитет" е основен инструмент за провеждане на административната реформа за по-добро управление и предоставяне на по-качествени услуги на гражданите и бизнеса. Поради това, стратегическото планиране и предложените промени в Индикативната работната програма за 2011 г. са от особено значение  за провеждането й и постигане на дългосрочни резултати, каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в Министерския съвет при откриването на Осмото официално заседание на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Административен капацитет".  

Министър Дянков подчерта, че в административната реформа вече има сериозни постижения, какъвто е новият Единен класификатор на длъжностите в администрацията. Вицепремиерът, който отговаря за административната реформа, обяви началото на два значими проекта, финансирани по ОПАК - за надграждане на централните системи на електронното правителство и за оптимизиране на структурите в държавната администрация. Министър Дянков отбеляза, че ОПАК е успешна оперативна програма, постигнала най-висок процент на усвояемост на средства от ЕС. Договорени са близо 180 млн. лв. или над 50% от ресурса по програмата. Разплатени са близо 90 млн. лв. или повече от 1/4 от общия й бюджет. Целта е тези показатели да се увеличат многократно до края на годината, подчерта министърът на финансите, който е и председател на Комитета за наблюдение на ОПАК.

Началникът на отдел „Румъния, България, Малта" в Главна дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване" на Европейската комисия Филип Хат, приветства напредъка на ОПАК и изрази увереност, че тясната връзка между Управляващия орган на програмата и Съвета за административна реформа и другите държавни институции ще продължи. Представителят на ЕК припомни, че сред препоръките на Комисията по изпълнението на Стратегията «Европа 2020» е и необходимостта от подобряването на капацитета за разработване и прилагане на приоритетни национални политики, модернизирането на съдебната система и по-доброто административно обслужване,  а ОПАК е средството за постигането им.

На заседанието бяха разгледани и приети редица документи, свързани с изпълнението на Оперативна програма «Административен капацитет», беше представен реализираният напредък от началото на годината, както и добри практики, резултат от финансирани по програмата успешни проекти .

Презентациите от заседанието можете да намерите по-късно на http://opac.government.bg/.

Водещи новини

Времето