Публикуван Е Анализ На Мф На Системата На Държавното Обществено Осигуряване

Публикуван Е Анализ На Мф На Системата На Държавното Обществено Осигуряване

През месец септември 2010г. отдел „Фискални и социални анализи и прогнози " на Министерство на финансите изготви доклад на тема „Анализ на системата на държавното обществено осигуряване (ДОО) - настояща ситуация и предложения за реформи", който послужи за вземането на управленски решения в хода на разискваните по това време възможности за укрепване и усъвършенстване на пенсионната система.

Анализът имаше за цел да направи обективен преглед на състоянието на пенсионната система, да идентифицира основните проблеми и на тази база да предостави алтернативни предложения за мерки, чрез които може да се постигне финансова стабилност на системата на държавното обществено осигуряване в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.

Оценено бе влиянието на единично увеличаване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии" в различни размери върху бюджета на ДОО и държавния бюджет: въз основа на краткосрочния и дългосрочния модел за прогнозиране на приходите и разходите на ДОО на НОИ и различни средносрочни и дългосрочни макроикономически допускания. Също така бяха направени изводи за баланса на фондовете на ДОО; за коефициентите на зависимост и заместване на доходите. Освен това беше направена и оценка за размера на нормативно определената вноска и др.

Основните изводи на анализа показаха, че трябва да се предприемат ефективни мерки за:

  • Възстановяване на връзката между приноса в системата и получаваното обезщетение;
  • Сближаване на пенсионната възраст между половете, включително и повишаването й;
  • Оставане на пазара на труда;
  • Разширяване на осигурителната база съпроводено с ограничаване размера на сивия сектор;
  • По-активно управление на дефицита по бюджета на ДОО;
  • Гъвкави правила за индексиране на пенсиите;
  • По-тясно обвързване и усъвършенстване на втория и третия стълб на пенсионната система;
  • Трябва да се прави текущ актюерски преглед на пенсионната система, което може да спомогне за поддържането на устойчиво пенсионно развитие;
  • Допълнение на законовата регламентация на фазата на изплащане на допълнителни пенсии чрез въвеждане на по-строги изисквания за споделяне на риска; управление на резерва; избор на инвестиционен режим за управление на средствата, както и повишаване на изискванията за платежоспособност на дружествата и защита на осигурените лица;
  • Усъвършенстване на режима за инвестиране на средствата в допълнителното пенсионно осигуряване.

Презентацията на доклада може да намерите тук.

Водещи новини

Времето