Подобряването на управлението и координацията на икономическите политики в рамките на еврозоната и Европейския съюз е от изключително значение предвид настоящата икономическа ситуация и избягването на подобни кризи в бъдеще. Около това становище се обединиха участниците в заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе днес в Брюксел. Участие в заседанието от българска страна взе заместник-министърът на финансите Ана Михайлова.
Препоръките за намаляване на бюджетните дефицити беше една от основните теми по време на заседанието. Особено внимание финансовите министри от ЕС обърнаха на високите равнища на публичeн дълг на държавите-членки. Необходимо е да се върви по пътя на по-нататъшни фискални ограничения и мерки, които в дългосрочен план да намалят натиска за емитиране на нов дълг. ЕК препоръча мерки за намаляване на бюджетните дефицити на всички държави-членки на ЕС, както и предприемане на мерки за фискална устойчивост, включително и по отношение на България.
В този контекст на заседанието на ЕКОФИН Испания и Португалия представиха допълнителни мерки за свиване на бюджетните си дефицити през 2010 г. и 2011 г., както и структурните реформи, които двете държави ще предприемат. Te включват значими мерки за увеличаване на приходите и намаляване на разходите, в т.ч. увеличаване на редица данъци. Приоритетите в разходната политика и в двете страни предвиждат намаляване на разходите за заплати, инфраструктура и социални плащания.
Финансовите министри от ЕС обсъдиха и интегрирани насоки за координация на икономическите политики, които трябва да бъдат обсъдени на следващото заседание на ЕКОФИН и одобрени от лидерите на държавите-членки на заседанието на Европейския съвет през юни. На тяхна основа държавите-членки ще разработят националните си програми за реформи.
Като значителна стъпка в посока на подобряване на координацията на икономическите политики на държавите от ЕС бе одобрен ранният преглед на индикативните им бюджети от страна на ЕК. Този подход ще подпомогне ранното идентифициране на рисковете, които трябва да залегнат при подготовката на националните бюджети.
По отношение на регулирането и надзора на финансовите пазари през следващите месеци ще бъде поставен акцент върху пазара на деривати и ролята на агенциите за кредитен рейтинг, както и върху изготвянето на механизъм за превенция, управление и разрешаване на банкови кризи. Ще бъдат оценени и инициативите за налагане на такса за стабилност, гарантираща, че финансовият сектор ще поеме своя дял при криза и такса върху финансовите транзакции. Мерките са залегнали в работната програма на ЕК в областта на финансовите услуги, която също е била представена на заседанието на Съвета.
Европейският съвет ще отложи за есента на тази година приемането на Стратегията „Европа 2020\", стана ясно още в рамките на заседанието на ЕКОФИН.