Приключи Проектът На Мф „Засилване На Управленската Отговорност И Укрепване На Финансовото Управление И Контрол В Централната И Общинска Администрация”, Финансиран От Опак

Приключи Проектът На Мф „Засилване На Управленската Отговорност И Укрепване На Финансовото Управление И Контрол В Централната И Общинска Администрация”, Финансиран От Опак

\"logo\" 

Резултатите от изпълнението на проекта на Министерството на финансите \"Засилване на управленската отговорност и укрепване на финансовото управление и контрол в централната и общинска администрация\" бяха представени днес, 06.04.2010 г., от ръководителя на проекта Петрана Павлова - директор на дирекция „Вътрешен контрол\", председателя на комитета по риска Таня Георгиева - главен секретар на МФ, и ръководителя на управляващия орган по ОПАК - Мария Димитрова. Проектът стартира през м.февруари 2009 г. и се осъществи с финансовата подкрепа на Оперативна програма \"Административен капацитет\", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Планираната обща стойност на проекта бе 1 000 890 лева, като разходите по неговото изпълнение са приблизително 690 000 лв. Реализираната икономия е приблизително 310 000 лв.

Основната цел на проекта е укрепване на управленската отговорност на ръководителите на бюджетните организациите чрез подобряване на разбирането им за целеполагане, управлението на рисковете, застрашаващи постигането на поставените цели и осигуряване на ефективен контрол при управление на публичните средства.

Управлението на риска не е нова дейност за ръководителите на организациите от публичния сектор и се извършва като част от общия процес по управление. След влизането в сила на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор се изисква всяка организация от публичния сектор да прилага структуриран подход за управление на риска. Управлението на риска е съвременен управленски подход и включва идентифициране, оценяване и контролиране на потенциални събития или ситуации, които могат да повлияят негативно върху постигане на целите на организацията. Утвърждаването на специфична стратегия за управление на риска за всяка бюджетна организация ще осигури реализиране на нейните цели например подобряване на качеството на публичните услуги, защита на интересите на обществото и добро финансово управление на публичните средства. Стратегията създава възможности за проследимост на всеки етап от процеса и взимане на своевременни управленски решения.

Първите четири дейности по проекта \"Засилване на управленската отговорност и укрепване на финансовото управление и контрол в централната и общинска администрация\" включваха разработване и пилотно прилагане на стратегии за управление на риска в четири организации: Министерство на финансите, Министерство на икономиката и енергетиката, община Плевен и община Благоевград. 

По време на изпълнението на проекта бяха проучени добрите практики по управление на риска във водещи европейски страни - Великобритания и Холандия.

За да се представи същността на процеса по управление на риска и опита от пилотното му прилагане в четирите организации и да се популяризират добрите практики по управление на риска от организации от публичния сектор във Великобритания и Холандия се проведоха специализирани обучения, в които участваха  164 служители от централната и местна  администрация.

С реализирането на проекта се създаде добра практика в работата на българската администрация на централно и местно ниво, хармонизирана с водещи световни и европейски практики.  Придобитият опит ще се разпространи и адаптира и в други организации от публичния сектор. По този начин ще се разгърнат разнообразни аспекти в областта на управлението на риска и ще се постигне мултипликационен ефект.

Всички обучителни материали, примерна стратегия за управление на риска и образец на карта на рисковете, както и добрите практики, са публикувани в раздел „Добри практики\" на „Информационна система за финансово управление и контрол и вътрешен одит\", до която е осигурен публичен достъп чрез електронната страница на Министерството на финансите / „Контрол и одит\".