Данните За Промишлеността През Януари Са Положителен Сигнал За Българската Икономика

Данните За Промишлеността През Януари Са Положителен Сигнал За Българската Икономика

Днес Националният статистически институт публикува данните за индустриалното производство и оборотите в промишлеността за месец януари 2010 г. Спадът на промишленото производство е намалял до едва 0.9% на годишна база. За сравнение, спадът на показателя през същия месец на 2009 г. е 19%, като той достига дъното си през май 2009 г. (спад от 23.7%). С най-големи спадове са производството на изделия от други неметални  минерални суровини (поради спада в строителството) и производството на машини и оборудване, съответно с около 37 и 27%. Следват производствата на облекло и текстил, но трябва да се има предвид, че текущото нарастване на поръчките към тях, за което има информация от страна на производителите, ще се отрази в нарастване на производството им със закъснение от едно до две тримесечия. Същевременно, налице са и 13 отрасъла, които показват нарастване на производството на годишна база. Най-големи темпове на нарастване са отчетени при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета (с 93.2%), добивът на метални руди (34.1%), производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти (28.2%), производството на електрически съоръжения (22.7%).

Подобна е ситуация при индексите на оборотите в промишлеността, където през януари спадът е намалял до 2.8% на годишна база. Представянето на отраслите по този показател е аналогично на представянето по отношение на промишленото производство.

От публикуваните от НСИ данни за строителната продукция и индекса на оборота в сеткор „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" също може да се заключи, че е налице осезаемо забавяне на спада и обръщане на тенденциите в посока възстановяване.

Заедно с публикуваните вчера експертни оценки за нарастването на износа на годишна база, данните за промишлеността потвърждават положителните сигнали за възстановяване на българската икономика след изключително негативното развитие през 2009 г.

Графика 1  

\"

\"Графика 2