Успешната Политика На Правителството В Областта На Публичните Финанси Допринесе За Подобряване На Оценката На Глобалните Инвеститори За България, Изразена В Намаляване На Показателя Cds

Успешната Политика На Правителството В Областта На Публичните Финанси Допринесе За Подобряване На Оценката На Глобалните Инвеститори За България, Изразена В Намаляване На Показателя Cds

Графика: Изменение на показателя CDS на България, Хърватско, Унгария и Румъния от октомври 2008 г.

При изготвяне на икономическа оценка за дадена държава често анализаторите прибягват както до официалните статистически данни, така и до наблюдения на стойността на показателя CDS на държавния й дълг. Неговото увеличение е индикатор за нарастване на рисковата премия. Поради факта, че стойностите на котировките се формират от международни финансови организации, оценката на риска на всяка отделна държава е тясно свързана с цялостното развитие на региона и вида на пазара, като например дали страната притежава развит капиталов пазар или той е във фаза на развитие - emerging market. Често икономическите и политическите шокове в една държава, освен, че повишават оценката за риска за нея, оказват влияние и върху другите страни със сходен пазар.

При анализиране на пазарното развитие на показателя CDS на суверенния дълг на България може да се установи силна взаимовръзка с оценката на глобалните инвеститори за развитието на пазарите на държавите от Централна и Източна Европа. Това е видно от почти идентичното изменение на показателя за България, Унгария и Хърватия. Разразилата се в края на 2009 г. правителствена криза в Румъния принуди инвеститорите да оценяват северната ни съседка като по-рискова в сравнение с другите държави от региона. Освен общото развитие на региона в котировките на CDS се съдържа информация и за макроикономическото развитие на всяка държава. Например, влошените в последно време фискални параметри на Гърция принудиха инвеститорите да повишат рисковата си оценка за страната, независимо че тя е част от еврозоната.

При проследяване на развитието във времето на показателя CDS за България може да се види отчетливото му нарастване при изострянето на глобалната финансова криза, особено след фалита на „Леман Брадърс". Несигурността на глобалните финансови пазари автоматично се пренесе и в по-малките държави, като предизборната обстановка и политическата несигурност в края на мандата на „тройната коалиция" допълнително оказаха влияние върху оценката за възможността България да изпадане в неплатежоспособност и в началото на месец март 2009 г. показателят регистрира най-високата си стойност - 715 базисни точки.

Бързото сформиране на новото правителство на европейското развитие на България през лятото на 2009 г. и ясно изразените му приоритети в областта на икономиката и финансите повлияха за общо подобряване на оценката за страната от международната финансова общност, изразена чрез намаляване на стойностите на показателя за защита от неплатежоспособност. Към началото на месец март 2010 г. котировките на показателя CDS за България се движат около 200 базисни точки (рисковата премия към 09.03.2010 г. от 201 б.т.). Наблюдаваната през последната една година тенденция за трайно намаляване на този показател е доказателство както за цялостното подобрение на глобалните финансовите пазари, така и за постиженията на правителството в областта на публичните финанси. Тази оценка за България е в унисон и със заключенията на експертите на Европейската комисия и Международния валутен фонд.