Европейската Комисия С Нова Визия За Европа До 2020 Г.

Европейската Комисия С Нова Визия За Европа До 2020 Г.

На 3 март 2010 г. Европейската комисия представи своето предложение за Европа 2020 - нова стратегия за превръщането на Европейския съюз в по-модерна, конкурентоспособна и зелена социална пазарна икономика в годините през следващото десетилетие.

Необходимостта от дефиниране на стратегия, която да гарантира на Съюза, че ще излезе от кризата по-силен и да го превърне в икономика с високи нива на заетост, производителност и социална кохезия наложи преосмисляне на приоритетите, в зависимост от новите предизвикателства пред Съюза, както и нови методи за тяхното постигане.

Според предложението на Европейската комисия приоритетните области за развитие на европейската икономика до 2020 г. следва да бъдат интелигентен растеж чрез развитие на икономика, базирана на знание и иновации, устойчив растеж чрез насърчаване на по-ефективна от гледна точка на използване на ресурсите, по-зелена и по-конкурентоспособна икономика, включващ растеж за укрепване на икономика с високи нива на заетост, която допринася за социалната и териториална кохезия.

Предложението на Европейската комисия за стратегия Европа 2020 дефинира и следните пет, водещи за ЕС количествени цели:

  • 75% заетост на населението на възраст между 20 и 64 г.
  • Инвестиции в НИРД от порядъка на 3% от БВП на ЕС.
  • Постигане на климатичните/енергийни цели „20/20/20\" (както и увеличение до 30% за намаляване на вредните емисии, в случай че условията го позволяват).
  • Свеждане дела на напусналите рано училище под 10% и най-малко 40% от младото поколение да бъде с висше образование;
  • 20 милиона по-малко хора да бъдат поставени извън риск от изпадане в бедност.

Тези цели следва да бъдат разглеждани във взаимната им обвързаност за цялостния успех на стратегията. Европейската комисия предлага те да бъдат преведени в национални цели, в зависимост от изходната позиция на всяка една държава-членка, което предполага и национално специфични траектории на политика за тяхното постигане.

Новата стратегия предлага и платформа за засилване управлението на стратегията, което включва два стълба - тематичен подход, който комбинира приоритетите и водещите цели, и отчитане по страни, което да подпомогне държавите-членки в развитието на стратегиите им за реформи за постигане на устойчив растеж и публични финанси. Освен това, новият механизъм на управление предполага засилена роля на всички заинтересовани страни, както и на европейските институции - Парламент, Съвет и Комисия.

Според предложението на Европейската комисия, Европейският съвет би могъл да одобри през март цялостния подход към стратегията и водещите на ниво ЕС количествени цели, а на заседанието си през месец юни да ратифицира подробните параметри на стратегията, включително интегрираните насоки и количествените цели на национално ниво.

Пълният текст на предложението за стратегия Европа 2020 може да бъде намерен на интернет страницата на Европейската комисия: http://ec.europa.eu/eu2020/.