Днес, 27 януари, в Министерството на финансите се проведе работна среща на тема „ЕС 2020: Дискусия за бъдещето на Лисабонската стратегия за растеж и заетост след 2010 г.". В срещата участваха ръководители и експерти от държавната администрация, представители на синдикатите и неправителствени организации. Сред тях бяха заместник-министрите Светлана Ломева (МОНМ), Евгени Ангелов (МИЕТ), Красимир Попов (МТСП), изпълнителният директор на Агенцията за икономически анализи и прогнози Калоян Ганев, изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова, председателят на Икономическия и социален съвет доц. д-р Лалко Дулевски, изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, икономиста Георги Ганев и други.
Целта на срещата бе представители на администрацията, социалните партньори и неправителствените организации да обменят мнения за бъдещето на Стратегията след 2010 година. Темите, които обсъдиха участниците в дискусията, бяха обхватът на Стратегията, ролята на социалните партньори и местните власти при изпълнението й и нейното финансиране.
Участниците в срещата се обединиха около мнението, че Лисабонската стратегия след 2010 г. предоставя реална възможност за фокусиране на политиките към постигане на икономически растеж, основан на знание, осигуряване на развитие на човешкия капитал в общество без социално изключване и изграждане на конкурентоспособна, мобилна и по-зелена икономика.
Началото на Лисабонската стратегия е поставено през 2000 г. по време на срещата на Европейския съвет в Лисабон. Тогава държавните лидери от ЕС вземат решение за полагане началото на ползотворно сътрудничество в областта на икономическите и социални реформи, насочени към постигане на висок и устойчив растеж и повече и по-добри работни места. С наближаването на края на обновената Лисабонска стратегия през 2010 г. възниква необходимостта от дискусии, които да отчетат постигнатите резултати и предизвикателствата, които стоят пред бъдещето на общността.
След присъединяването си към Европейския съюз, България се включи в първия цикъл на обновената Лисабонска стратегия (2005-2008 г.) от началото на 2007 г., когато представи своята първа Национална програма за реформи. Ежегодно в рамките на съответния цикъл, страната ни подготвя доклади за напредъка при изпълнение на Националната програма за реформи, а с началото на следващия цикъл през 2008 г., България представи и своята втора актуализирана програма за реформи.
В края на месец ноември миналата година Европейската комисия стартира обществена консултация по проекта на стратегия за икономическо развитие на ЕС до 2020 година. Стратегията придоби известност като „ЕС 2020" и е продължение на дневния ред от Лисабон за превръщането на ЕС в по-модерна, конкурентоспособна и зелена социална пазарна икономика. Обществената консултация приключи на 15 януари тази година, но дебатът за това как да бъде продължена Лисабонската стратегия след 2010 г. все още активно продължава.