Шестото официално заседание на Комитета за наблюдение (КН) на Оперативна програма „Административен капацитет\" (ОПАК) се състоя на 19 октомври тази година. От стартирането на програмата досега са отворени общо 26 процедури, сключени са 254 договора за безвъзмездна финансова помощ на стойност над 140 млн. лв. Реално изплатените средства са над 67,8 млн. лв. За последните две години по ОПАК са усвоени 19,21 % от цялата сума от 181 млн. евро по програмата за 2007 - 2013 г.
На заседанието бяха приети незначителни промени в ОПАК, свързани с промяната в структурата на Правителството. Засега не съществува необходимост от преразглеждане на приоритетите на Оперативната програма. С постановление № 194 новото българско правителство закри Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР). В Министерството на финансите (МФ) се създаде дирекция „Оперативна програма „Административен капацитет\", която пое ролята на УО на програмата. Към администрацията на Министерския съвет (МС) преминаха функциите, свързани с изграждането и развитието на административните структури, управлението на човешките ресурси в държавната администрация, контролът в държавната администрация и административното регулиране. Към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) преминаха функциите, свързани с развитието на електронното управление и административното обслужване по електронен път.
Комитетът одобри и три нови процедури, които Управляващият орган ще открие до края на годината. Първата е по подприоритет 2.1. „Модерно управление на човешките ресурси в държавната администрация\". Процедурата ще бъде обявена през месец декемри, а крайният срок за подаването на предложения е месец февруари 2010 г. По нея ще може да кандидатства администрацията на МС. Целта на процедурата е да се подобри системата за заплащане и мотивацията на служителите, което ще повиши качеството на работа в държавния сектор.
Втората процедура е по подприоритет 2.2. „Компетентна и ефективна държавна администрация\". Тя ще бъде обявена през месец ноември, а крайният срок за подаването на предложения е месец януари 2010 г. Бенефициент е Институтът по публична администрация (ИПА). Целта на процедурата е да се укрепи капацитетът на ИПА и да се предоставят качествени и ефективни обучения за централната, областните и общинските администрации.
Последната процедура е по подприоритет 3.1 „Подобряване на обслужването за гражданите и бизнеса, в това число чрез развитие на електронното управление\". Тя ще бъде обявена през ноември месец 2009 г., проектни предложения ще могат да се подават до януари 2010 г. Тази процедура е насочена към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Нейната цел е да гарантира предоставянето на качествени и насочени към потребителя електронни административни услуги.
На заседанието беше одобрен актуализиран вариант на Годишния доклад за изпълнението на програмата за 2008 г.